فایتر - Beta

ماهی فایتر – Betta Fish

ماهی فایتر
ماهی فایتر

اطلاعات سریع :

نام : فایتر ( جنگجوی سیامی )

نام علمی : Betta Splendens

خانواده : Osphronemidae

دمای آب : 24 تا 28 درجه سانتیگراد

پ هاش : 7

سختی آب : 5 تا 25 dgh

معرفی ماهی فایتر :

ماهی فایتر یا بتا یکی از زیباترین ماهیان کوچک آب شیرین محصوب می شود . انواع قرمز رنگ این ماهی در عید نوروز به جای ماهی قرمز به فروش میروند ، اما باید دانست که این ماهی زیبا انواع مختلف و شرایط زندگی کاملا متفاوتی با ماهی عید دارد . باله های زیبا و بلد این ماهی و همچنین رنگ های زیبا و براق ماهی همیشه شما را جذب تماشای این ماهی زیبا خواهد کرد . اما نگهداری این ماهی مشکلاتی را نیز به دنبال خواهد داشت که به مرور مطرح میکنیم .

ماهی فایتر
ماهی فایتر

در این مقاله بیشتر در مورد نگهداری و تکثیر ماهی فایتر به بحث خواهیم پرداخت و به مبازره های ماهی فایتر ، روش های تقویت آن برای مبارزه یا حتی مطالب تخصصی نام و آناتومی ماهی نخواهیم پرداخت . هدف از این مطلب نگهداری و پرورش ماهی فایتر است .

ماهی فایتر
ماهی فایتر

توضیحات بیشتر درباره ماهی فایتر :

نام این ماهی فایتر ( مبارز ) یا جنگجوی سیامی نام گذاری شده است . به این دلیل که دارای روحیه مبارزه ای می باشد و ماهیان نر این گونه در برابر هم شروع به دعوا های سختی خواهند کرد . در بسیاری از کشور ها از این ماهی برای مبارزه و شرط بندی استفاده می شود و حتی روش هایی برای تقویت ماهی خود داشته اند ! ( مثل دعوای خروس ها )

این ماهی از خانواده ماهیان گوارامی است . همان طور که می دانید ماهیان خانواده گوارامی می توانند اکسیژن مورد نیاز خود را از سطح آب بگیرند و همچنین روش ویژه ای برای تکثیر دارند که دیگر گونه ها از این روش استفاده نمی کنند .

ماهی فایتر بین 2 تا 10 سال عمر می کند و عمر آن بستگی به شرایط زندگی ، تغذیه و دیگر موارد دارد .

گونه های مختلف ماهی فایتر :

این ماهی زیبا دارای گونه های بسیار با رنگ آمیزی های متفاوت است . از روی شکل باله ها و رنگ آمیزی ماهی نام آن تعیین می شود .

ماهی فایتر دم پرده ای – ویل تیل ( Veiltail  ) :

نژادی که به صورت معمول یافت میشود و دمی متوسط و ساده و افتاده دارد .

ماهی فایتر دم پرده ای
ماهی فایتر دم پرده ای

ماهی فایتر نیم ماه – هالف مون ( Half Moon ):

گونه ای با دم و باله های بادبزنی بزرگ و زیبا که باله آنها مانند حرف D انگلیسی 180 درجه بدن آنها را پوشانده است .

ماهی فایتر نیم ماه
ماهی فایتر نیم ماه

ماهی فایتر سوپر نیم ماه – اور هالف مون ( Over-half-moon ) :

مانند هالف مون هستند با این تفاوت که بیش از 180 درجه بدن آنها را باله پوشانده است .

ماهی فایتر سوپر نیم ماه
ماهی فایتر سوپر نیم ماه

ماهی فایتر دم ریش – کرون تیل ( Crowntail ) :

این گونه دارای دمی بریده بریده است که شکل دم آن را متمایز میکند و زیبایی منحصر به فردی دارد .

ماهی فایتر دم ریش
ماهی فایتر دم ریش

ماهی فایتر رز دم  – رز تیل ( Rose tail  ) :

این گونه شباهت زیادی به هالف مون دارد ، اما دم آن مانند شکفته شدن یک گل رز است .

ماهی فایتر رز دم
ماهی فایتر رز دم

ماهی فایتر پر دم – فیتر تیل ( Feather tail ) :

مانند گونه زر دم هستند اما ظاهری خشن تر دارند .

ماهی فایتر پر دم
ماهی فایتر پر دم

ماهی فایتر باله کوتاه – شورت فینید ( Short-finned ) :

دارای باله های کوتاهی است و باله زیری شکل تیزی دارد .

ماهی فایتر باله کوتاه
ماهی فایتر باله کوتاه

ماهی فایتر باله کوتاه هالف مون ( Half-moon Half-moon plakat  ) :

گونه ای بین باله کوتاه و هالف مون !

ماهی فایتر باله کوتاه هالف مون
ماهی فایتر باله کوتاه هالف مون

ماهی فایتر دو دم – فول مون ( Double tail or Full-moon ) :

دم این گونه از وسط به دو نیمه تقسیم شده است .

دو دم
دو دم

ماهی فایتر دلتا دم – دلتا تیل ( Delta tail  ) :

دم این گونه کمتر از 180 درجه پهنا دارد .

ماهی فایتر دلتا دم
ماهی فایتر دلتا دم

ماهی فایتر نیم خورشید – هالف سان ( Half-sun ) :

مانند نیم ماه دارای باله هایی 180 درجه است اما نوک باله ها ریش ریش هستند .

ماهی فایتر نیم خورشید
ماهی فایتر نیم خورشید

ماهی فایتر گوش فیلی – الِفنت ایر ( Elephant ear ) :

این گونه دارای باله های کناری بلد و بزرگ است .

ماهی فایتر گوش فیلی
ماهی فایتر گوش فیلی

ماهی فایتر دم بیلی ( Spade tail  ) :

شکل دم متمایزی دارد که از گونه های دیگر کاملا متفاوت است .

ماهی فایتر دم بیلی
ماهی فایتر دم بیلی

جنس ماده این ماهی نیز مانند گونه نر دارای گونه های متفاوت است . اما تفاوت گونه و شکل دم و رنگ در نوع نر بیشتر مشهود است . جنس ماده ساده و با دم و باله کوتاهتری است .

ماهی فایتر ماده
ماهی فایتر ماده

نگهداری ماهی فایتر :

نکات جالبی برای نگهداری این ماهی به نظر میرسد . در ابتدا باید بگوییم که این ماهی نیاز به هیچ گونه تجهیزات اضافی برای آکواریوم خود ندارد . این ماهی میتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از سطح آب دریافت کند و در صورتی که دمای محیط با دمای نگهداری ماهی سازگار باشد شما نیاز به بخاری هم نخواهید داشت . برای نگهداری این ماهی از یک تنگ هم میتوان استفاده کرد و ماهی به راحتی در آن زندگی خواهد کرد .

ماهی فایتر
ماهی فایتر

اما باید دانست که این ماهی خلق و خوی پرخاشگرانه ای دارد . شما نمی توانید دو یا چند ماهی نر از این گونه را در کنار هم نگهداری کنید . آنها با دیدن یکدیگر شروع به فیگور گرفتن و درگیری خواهند کرد که به مرور به مرگ یکی از آنها خطم می شود .

برای نگهداری این ماهی یک آکواریوم با حجم 20 لیتر پیشنهاد می شود که با یک پوشش ماسه نرم در کف و چند گیاه طبیعی با برگ پهن پوشیده شده باشد .

سازگاری ماهی فایتر :

این ماهی را می توان با ماهیان گیاه خوار نگهداری کرد . البته توجه داشته باشید که این ماهی برای خود قلمرو مشخص می کند و به این شکل نیست که خیلی راحت با ماهیان دیگر کنار بیاید هر از گاهی ماهیان دیگر را از خود دور می کند . همچنین نگهداری این ماهی با ماهیانی که دارای دم و باله بلند هستند پیشنهاد نمی شود . زیرا فایتر به زیبایی ماهیان دیگر حسودی خواهد کرد و با دنبال کردن آنها دم و باله آنها را از بین خواهد برد . بنابراین با ماهی گوپی و آنجل های باله بلند سازگاری چندانی ندارد . همچنین از ماهیانی که به خوردن باله ماهیان دیگر علاقه دارند در کنار این ماهی نگهداری نکنید . ماهی های خانواده بارب می توانند به دم و باله های فایتر آسیب بزنند .

تغذیه ماهی فایتر :

این ماهی را می توان با انواع غذا های خشک مثل گرانول و پولکی تغذیه کرد . همچنین برای تقویت می توان از کرم فشرده توبیفکس ، دافتی ، کرم خونی و آرتمیا استفاده کرد .

جفت مناسب برای تکثیر :

در پیدا کردن جفت مناسب شباهت رنگ و گونه بسیار مهم است . به این صورت بچه ها نیز مانند والدین ماهیان ارزشمندی خواهند بود . همچنین باید دقت کنید که ماهی نر باید بدن کشیده ای داشته باشد ، ماهی های نر که دارای باله های بسیار بلند هستند در انجام عمل تخم ریزی به مشکل خواهند خورد .

ماهی فایتر
ماهی فایتر

ماهی ماده نیز باید دارای بدنی سالم و در قسمت شکم حالت پر بودن داشته باشد که نشانگر تخم های داخل بدن او است .

ماهی فایتر ماده
ماهی فایتر ماده

تکثیر ماهی فایتر :

برای تکثیر این ماهی نیاز به یک آکواریوم 20 لیتر با ارتفاع آب حداکثر 15 سانتی متر دارید ، کف آکواریوم ترجیحا خالی یا دارای شن نرم باشد . دمای آب را روی 28 درجه تنظیم کرده و هر گونه فیلتر یا سنگ هوا را خارج کنید . آب باید راکت و بدون حرکت باشد .

سپس ماهی نر را در آکواروم رها کنید ، یک پلاستیک فریزر ( یا طلق سبز رنگ ) را خیلی آروم روی آب قرار دهید و با فشار های آرام حباب های زیر آن را خارج کنید .

چند روزی صبر کنید تا ماهی نر شروع به ساخت خانه های حباب کند و در طول این مدت سعی کنید جفت ماده را نیز در کنار ماهی نر نگه دارید تا او نیز شروع به تولید تخم کند . برای این منظور شما باید ماهی ماده را در ظرف کوچکتری قرار داده و ظرف را در داخل آکواریوم قرار دهید .

حباب سازی ماهی فایتر
حباب سازی ماهی فایتر
ماهی فایتر
ماهی فایتر

پس از چند روز و ساخت تعداد زیادی حباب توسط ماهی نر شما می توانید خیلی آروم ماهی ماده را نیز آزاد کنید .

آنها پس از تکمیل و بررسی حباب ها با یکدیگر شروع به تخم ریزی خواهند کرد . در صورتی که در این مرحله با دعوا بین ماهی ها مواجه شدید ماهی ماده را خارج کنید و پس از یک روز دوباره امتحان کنید . در صورتی که بعد از چند بار تکرار باز هم ماهی ها با هم سازگاری نداشتند یعنی یا ماهی ماده خیلی جوان است ، یا ماهی ماده برای تخم ریزی آماده نیست و یا ماهی نر ماهی ماده را نپسندیده است که در هر صورت بهتر است ماهی ماده را تعویض کنید .

 فرایند تخم ریزی به این صورت است که ماهی نر بدن خود را دور بدن ماهی ماده حلقه کرده و ماهی ماده را بر عکس میکند . ماهی ماده تعدادی تخم رها کرده و ماهی نر آنها را با دهان جمع میکند و داخل حباب ها قرار میدهد و این عمل را آن قدر تکرار میکنند تا تخم های ماهی ماده تمام شود . به طور معمول آنها بین 150 تا 700 تخم می گذارند .

تخم ریزی ماهی فایتر
تخم ریزی ماهی فایتر
تخم ریزی ماهی فایتر
تخم ریزی ماهی فایتر

پس از اتمام تخم ریزی ماهی نر پرخاشگر شده و بهتر است ماهی ماده را از آکواریوم خارج کنید . پس از 36 ساعت بچه ماهی ها از تخم خارج خواهند شد و شروع به شنای آزاد خواهند کرد . بچه ماهی ها توسط پدر نگهداری خواهند شد اما بهتر است بعد از باز شدن تخم ها ماهی نر را هم از بچه ها جدا کنید و خود به پرورش لارو ها بپردازید .

حباب و بچه ماهی فایتر
حباب و بچه ماهی فایتر
بچه ماهی فایتر
بچه ماهی فایتر

پس از اتمام کیسه های مواد غذایی زیر شکم لارو ها آنها نیاز به تغذیه پیدا خواهند کرد . توجه کنید که در خانواده گوارامی ها بچه ها هنگام تولد بسیار کوچک هستند و قابلیت تغذیه با هر غذایی را ندارند .  برای شروع تغذیه از زرده تخم مرغ یا آب سبز استفاده می شود و پس از یک هفته تغذیه با آرتمیا آغاز میگردد .

روش تهیه زرده تخم مرغ به این صورت است که ابتدا تخم مرغ را آب پز کرده و زرده آن را جدا میکنیم . سپس زرده را در توری مانند جوراب زنانه ریخته و فشار میدهیم . تخم مرغ کاملا خرد و له می شود و از خروجی برای تغذیه بچه ماهی ها استفاده می کنیم .

روش دیگری نیز برای تغذیه بچه ماهی ها وجود دارد که از لایه های کناری موز استفاده می شود . احتمالا هنگام پوست کندن موز این نوار های کوچک بین گوشت موز و پوست را ملاحظه کرده اید . این نوار ها را کاملا خرد کرده و به تغذیه بچه ماهی ها می رسانند .

پس از گذشت یک هفته از باز شدن تخم ها می توان بچه ماهی ها را با آرتمیا تغذیه کرد ، توجه کنید که آرتمیا باید تازه باز شده باشد . زیرا با گذشت زمان اندازه آرتمیا بزرگ شده و همچنین مواد معدنی آن کم می شود و برای تغذیه لارو ها مناسب نیستند.

ماهی فایتر
بچه ماهی فایتر

بچه ماهی ها به سرعت بزرگ شده و در سن 4 تا 5 ماهگی به بلوغ خواهند رسید .

پیشنهاد می شود فایتر های نر را بعد از رسیدن به سن 3 ماهگی از یکدیکر جدا کرده و به صورت جداگانه در تنگ های کوچک نگهداری کنید .

ماهی فایتر – Betta Fish
5 (100%) 1 vote

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن