ماهی ردلاین

ماهی ردلاین

ماهی ردلاین یا ماهی دنیسون بارب

ماهی دنیسون بارب ( Denison Barb ) که با اسم ماهی ردلاین نیز شناخته می‌شود ( در ایران بیشتر به اسم ردلاین شناخته می‌شود در حقیقت اسم انگلیسی اصلی آن رز لاین – RoseLine است ) یک ماهی زیبا و فعال در آب شیرین است که تقریباً برای هر آکواریومی یک انتخاب بسیار عالی است. محل زندگی این ماهی جنوب هندوستان می‌باشد. متاسفانه به دلیل محبوبیت ناگهانی این ماهی و تجارت آن گونه این ماهی در معرض خطر انقراض قرار گرفته و به همین دلیل قیمت این ماهی نیز در برابر شکل و شمایل آن کمی بالا می‌باشد.

نیازهای مراقبت ماهی ردلاین بسیار ساده است، آنها فوق العاده به نظر می‌رسند، و همچنین تماشای آنها بسیار سرگرم کننده است.

در این مقاله، همه چیزهایی را که باید در مورد مراقبت از ماهی ردلاین بدانید، یاد خواهید گرفت. ما در این مقاله از نگهداری ماهی ردلاین، غذا ماهی ردلاین، بیماری‌های رلاین صحبت میکنیم و بسیاری از موضوعات ضروری دیگر را پوشش می‌دهیم!

نام فارسیردلاین
نام انگلیسیDenison Barb
خانوادهCyprinidae
نام علمیPuntius Denisonii
دسته بندیگیاهخوار
محل زندگیجنوب هندوستان
حداقل سایز آکواریوم80 لیتر
دمای آب15 الی 25 درجه سانتی گراد
اسیدیته آب6.8 الی 7.8 PH
سختی آب5 الی 25 DH
طول عمر5 سال
حداکثر اندازه15 سانتی متر
خلق و خوآرام و بی آزار
قلمرو طلبخیر
موقعیت شنامیانه آب
شرایط نگهداریآسان
شرایط تکثیربسیار سخت
حساسیت به بیماریمقاوم
خوراکگرانول ، آرتمیا ، میکس دل

ماهی ردلاین در طبیعت

ماهی ردلاین برای اولین بار در سال 1865 کشف شد و بومی کرالا و کارناتاکا جنوبی در منطقه جنوبی هند است که اغلب به عنوان ساحل مالابار شناخته می‌شود. آنها در جمعیت‌های بزرگ در آبگیر ها، نهرها و رودخانه‌هایی که عموماً دارای پوشش گیاهی شدید و صخره‌ای هستند، با آب بسیار اکسیژنه یافت می‌شوند.

مانند بسیاری از گونه‌ها، دنیسون بارب با نام‌های علمی متعدد و همچنین نام‌های متداول زیادی شناخته می‌شود. در حال حاضر نام علمی پذیرفته شده برای این گونه Puntius denisonii است. نام‌های علمی قبلی عبارتند از Barbus denisonii، Barbus denisonii، Crossocheilus denisonii و Labeo denisonii.

ماهی ردلاین نمونه ای از اتفاقاتی است که می‌تواند برای گونه ای بیفتد که از طبیعت وحشی و محیط زندگی خود صید می‌شود و ناگهان تقاضای زیادی پیدا می‌کند. پس از نامگذاری به عنوان یکی از برترین گونه‌های ماهی جدید توسط آکواراما ( نمایشگاه بین المللی ماهی‌های زینتی )، این ماهی به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کرد. در طی یک دهه، بیش از نیمی از صادرات ماهی‌های زینتی از هند، ماهی ردلاین بود! متأسفانه، نتیجه کاهش قابل توجه جمعیت وحشی عمدتاً به دلیل صید بی رویه بود.

از بین رفتن زیستگاه طبیعی در نتیجه آلودگی انسان و جنگل زدایی نیز به کاهش این گونه در طبیعت کمک کرده است. تلاش‌هایی برای مقابله با این امر با ایجاد محدودیت در دوره‌های صید و برداشت این ماهی و همچنین برنامه‌های اصلاح نژاد تجاری در آسیای جنوب شرقی و اروپای شرقی انجام شده است. با این حال، این ماهی همچنان در خطر انقراض است و در لیست قرمز IUCN قرار دارد.

خوشبختانه، دولت‌های محلی صادرات این ماهی را ممنوع کرده اند. در نتیجه، بیشتر ماهی‌های ردلاینی که می‌بینید، پرورش تجاری هستند.

دسته ماهی ردلاین در آکواریوم

رنگ و طرح بدن ماهی ردلاین

بدن این ماهی دارای زمینه سبز رنگ است که با تغذیه مناسب رنگ آن افزایش می‌یابد. بدن ماهی ردلاین بلند و اژدری شکل است. بدن ماهی ردلاین گشیده و اژدری شکل است. بدن نقره‌ای این ماهی با خط سیاهی که تمام طول بدن را از پوزه تا دم می‌کشد جدا میشود. خط قرمز درخشان دقیقاً بالای خط مشکی قرار دارد، خط قرمز از بینی ماهی شروع شده از وسط چشم عبور می‌کند و تا قسمت میانی بدن ماهی ادامه می‌یابد. باله پشتی نیز به رنگ قرمز روشن است، در حالی که باله دمی راه راه با نوارهای سیاه و زرد روشن است. نمونه‌های بالغ به داشتن رنگ مایل به سبز روی سر معروف هستند.

این گونه با رسیدن به اندازه بالغ شش اینچ، دارای یک جفت نقطه درخشان روی دم هستند است که به آنها کمک می‌کند تا طعمه را پیدا کنند. در سال‌های اخیر، یک نوع طلایی که دارای نوار قرمز است، اما فاقد نوار سیاه گونه‌ی وحشی است، پرورش داده شده است.

طول عمر ماهی ردلاین

ماهی ردلاین یا دنیسون بارب با یک رژیم غذایی مناسب و زیستگاهی که به خوبی نگهداری شود، تا پنج سال در اسارت عمر می‌کند.

در حالی که همیشه درجاتی از شانس و خوش شانسی در مورد ماهی‌های اسیر وجود دارد که طول عمر آنها را افزایش دهد، نحوه مراقبت از آنها به طور قابل توجهی بر امید به زندگی آنها تأثیر می‌گذارد. اگر مراقبت‌های کافی ارائه نکنید، ماهی ردلاین شما ممکن است از بیماری رنج ببرد و طول عمر آن به شدت کاهش یابد.

ماهی ردلاین

اندازه ماهی ردلاین

اندازه متوسط ​​دنیسون بارب زمانی که به طور کامل رشد کرده باشد حدود 15 سانتی متر دارد. به لطف اندازه بزرگ آنها، جزئیات رنگ آنها بسیار قابل مشاهده است (آنها را به یک ماهی عالی برای تماشا تبدیل می‌کند).

با این حال، به این معنی است که برای راحت نگه داشتن آنها به یک آکواریوم بزرگ نیاز دارید. این ماهی‌ها نرخ رشد نسبتاً ثابتی دارند، بنابراین قبل از اینکه متوجه شوید بزرگ می‌شوند!

نگهداری ماهی ردلاین

اگر با اصول اولیه راحت باشید، مراقبت از دنیسون بارب فرآیند خیلی سختی نیست. با این حال، سبک زندگی فعال و حساسیت آنها به تغییرات آب کمی توجه و آمادگی را می‌طلبد.

برای حفظ سلامت روزلاین کوسه خود، در اینجا چند دستورالعمل مراقبتی وجود دارد که باید رعایت کنید:

اندازه آکواریوم برای نگهداری ماهی ردلاین

بزرگترین مانعی که ممکن است هنگام آماده کردن خانه جدید ماهی خود با آن روبرو شوید، فراهم کردن فضای کافی است. این ماهی‌ها می‌توانند در بزرگسالی نسبتاً بزرگ شوند. نه تنها این، بلکه آنها شناگران قدرتمندی هستند! بنابراین، شما به فضای بیشتری نیاز دارید.

حداقل اندازه مخزن مورد نیاز برای ماهی ردلاین 200 لیتر است. این باید برای گروه کوچکی از این ماهی‌ها کافی باشد. با این حال، اگر می‌خواهید یک مخزن بزرگ چند گونه ای ایجاد کنید، به آکواریومی بسیار بزرگتر نیاز خواهید داشت.

اگر فضای کافی در خانه خود دارید، همیشه خرید یک آکواریوم بزرگتر توصیه می‌شود. این امر به ویژه در مورد ماهیان فعالی مانند ردلاین صادق است.

ماهی ردلاین

پارامترهای آب برای نگهداری ماهی ردلاین

ماهی ردلاین در رودخانه با آب بسیار اکسیژنه که مملو از حیات گیاهی هستند صید می‌ شود. شما باید این محیط را تکرار کنید تا به ماهی خود کمک کنید تا به پتانسیل کامل خود برسد.

خبر خوب این است که ماهی ردلاین می‌تواند طیف وسیعی از پارامترها را تحمل کند. تا زمانی که در محدوده‌های قابل قبول قرار بگیرید و از نوسانات عمده جلوگیری کنید، نباید مشکل اساسی داشته باشید.

دمای مناسب برای نگهداری ماهی ردلاین 15 تا 25 درجه سانتیگراد (وسط این محدوده را هدف قرار دهید) است. همچنین PH آب باید بین 6.6 تا 7.8 باشد. سختی آب 5 تا 25 dGH برای ماهی ردلاین مناسب است.

ما به شدت توصیه می‌کنیم یک کیت تست آب قابل اعتماد و دقیق برای نظارت بر این پارامترها در طول هفته تهیه کنید. اگر اطلاعات درستی از کیت تست خود دریافت نکنید، ممکن است باعث شود تغییرات غیرضروری در آب ایجاد کنید.

هنگامی که برای اولین بار ماهی ردلاین خریداری و وارد آکواریوم می‌کنید، آزمایش‌ها را منظم تر انجام دهید. همانطور که آنها به خانه جدید خود عادت می‌کنند، می‌توانید تعداد آزمایشات را کمی کاهش دهید.

دکوراسیون مناسب برای آکواریوم ماهی ردلاین

طراحی دکوراسیون آکواریوم برای ماهی ردلاین به همان اندازه مهم است که پارامترهای آب اهمیت دارند.

ماهی دنیسون بارب نیاز به دکوراسیون طبیعی دارد که یادآور زیستگاه طبیعی آنها باشد. بدون آن، ماهی ممکن است دچار استرس شود و رنگ خود را از دست بدهد.

از بستر آکواریوم شروع کنیم، یک لایه ماسه یا شن ریز کف آکواریوم بریزید. برای جلوه طبیعی تر می‌توانید مقداری سنگ و سنگریزه به آن اضافه کنید.

سپس چند گیاه اضافه کنید. شما می‌توانید گیاهانی مانند گیاه جاوا، گیاه آنوبیاس و هر چیز دیگری را انتخاب کنید که مقداری پوشش گیاهی به محیط اضافه کند. فقط مطمئن شوید که همه گیاهان به خوبی داخل بستر آکواریوم قرار بگیرند. شما باید به قرار گیری مناسب  این گیاهان در بستر توجه کافی داشته باشید. ماهی ردلاین ممکن است هنگام دنبال غذا گشتن در کف آکواریوم آنها را از ریشه خارج کند.

برای ایجاد آرامش برای ماهی ردلاین چند نقطه مخفی ایجاد کنید. شما می‌توانید این کار را با چوب‌های خشک شده، سنگ‌ها و سایر وسایل تزئینی طبیعی انجام دهید. این نقاط مخفی برای آنها مکانی امن برای رفتن فراهم می‌کند اگر بخواهند حریم خصوصی داشته باشند و از هیاهوی آکواریوم دور بمانند.

اما مهم ترین چیزی که این ماهی‌ها به آن نیاز دارند فضای باز شنا است.

این بدان معنی است که شما باید مراقب باشید که مخزن با تزئینات بیش از حد شلوغ نشود. به ماهی خود کمی فضا بدهید تا به اطراف بچرخد!

ماهی ردلاین به جریان قوی آب و سطح اکسیژن خوب نیز نیاز دارند. برای انجام این کار، از یک سیستم فیلتراسیون قدرتمند با یک لوله خروجی قوی استفاده کنید. از طرف دیگر، می‌توانید از جت‌های شناور برای ایجاد این جلوه نیز استفاده کنید.

آنها را طوری قرار دهید که به طول مخزن اشاره کنند. این باعث می‌شود که آب اکسیژنه بماند و در عین حال جریان کافی را فراهم کند.

در نهایت، برای آکواریوم حتما درپوش تهیه کنید. ماهی ردلاین هر از گاهی از آب بیرون می‌جهد.

محیط مناسب آکواریوم ماهی ردلاین

بهترین غذا برای ماهی ردلاین

ماهی ردلاین همه چیزخوار هستند و غذاهای زیادی را می‌پذیرند. برای سلامتی مطلوب، آنها باید با طیف گسترده ای از جمله غذاهای گوشتی و همچنین مواد گیاهی تغذیه شوند. غذاهای زنده از جمله کرم‌های خونی، دافنیا، سیکلوپ و میگو به راحتی توسط ماهی ردلاین خورده می‌شوند. جلبک ها، اسپیرولینا و حتی سبزیجات تازه نیز به راحتی پذیرفته می‌شوند.

ارائه یک رژیم غذایی متعادل بسیار مهم است! نه تنها ماهی شما را سالم نگه می‌دارد، بلکه تمام رنگ‌های زیبا را زنده‌تر از همیشه می‌کند! ماهی ردلاین خود را دو بار در روز تغذیه کنید. فقط برای حفظ کیفیت آب و جلوگیری از تغذیه بیش از حد، مقدار غذایی برای آنها بریزید که بتوانند در حدود دو دقیقه مصرف کنند.

بیماری‌های ماهی ردلاین

ماهی ردلاین یا دنیسون بارب از یک بیماری خاص گونه خود رنج نمی برد. با این حال، آنها می‌توانند تمام بیماری‌های رایجی را که ماهی‌های آب شیرین را تحت تاثیر قرار می‌دهند، تجربه کنند.

در واقع، ممکن است نسبت به بسیاری از گونه‌های دیگر به بیماری هایی مانند بیماری ایک حساس تر باشد. ایک بیماری است که بدن ماهی را به صورت لکه‌های کوچک سفید می‌پوشاند. این بیماری معمولاً نتیجه استرس و تغییرات شدید دمای آب است که ناشی از شرایط بد آکواریوم می‌باشد.

ماهی ردلاین به زندگی در شرایط بکر طبیعت عادت کرده است. زیستگاه‌های طبیعی آنها در کوه‌های هند تمیز و با آب شفاف است. آنها تجمع زباله و کیفیت پایین آب در آکواریوم را تحمل نمی کنند.

اگر اجازه دهید زباله‌ها انباشته شوند، باید با بیماری‌های مرتبط با مانند ایک مقابله کنید. مطمئن شوید که از یک سیستم فیلتراسیون قدرتمند استفاده می‌کنید و آب را به طور منظم تعویض می‌کنید.

ضایعات و مواد غذایی باقیمانده را سیفون کنید. شما همچنین باید شن و بستر آکواریوم را به طور منظم تمیز کنید. انجام تمام این مراحل سطح آمونیاک و نیترات را پایین نگه می‌دارد که به ماهی شما کمک می‌کند از بیماری جلوگیری کند.

غذا خوردن ماهی ردلاین

رفتار و خلق و خو ماهی ردلاین

ماهی ردلاین به عنوان ماهی صلح آمیز در نظر گرفته می‌شود. آنها می‌توانند با دیگر ماهیان هم آکواریومی غیر تهاجمی که دوست دارند فعال بمانند کنار بیایند.

با این حال، رفتار خوب آنها به میزان فضایی که دارند بستگی دارد. هنگامی که ماهی در مکان‌های تنگ نگهداری می‌شود، می‌تواند با دیگران رقابت کند و ممکن است برخی تمایلات تهاجمی از خود نشان دهد.

حتی در آکواریوم‌های بزرگ، دنیسون بارب ممکن است به طور تصادفی باعث ایجاد مشکل شود. آنها شناگران سریعی هستند، بنابراین هرگز نباید آنها را با ماهی‌های کند شنا قرار دهید. در غیر این صورت، تصادفات و صدمات به طور قطعی اتفاق می‌افتد.

در طول روز، می‌توانید این ماهی‌ها را که در اطراف مخزن حرکت می‌کنند، مشاهده کنید. آنها دوست دارند گروهی شوند و به طور هماهنگ شنا کنند و یک نمایش رنگ زیبا ایجاد کنند.

این یکی از دلایلی است که ما اغلب نگهداری آنها را به صورت گروهی توصیه می‌کنیم. ماهی ردلاین یک ماهی آب شیرین فوق العاده سرگرم کننده برای مشاهده است!

ماهی‌های سازگار با ماهی ردلاین

ماهی ردلاین یا دنیسون بارب به طور کلی صلح آمیز هستند، اما زمانی که در فضای کمتری نسبت به نیاز خود نگهداری می‌شوند، در زمان تغذیه به شدت با گونه‌های دیگر رقابت می‌کنند. آنها به باله ماهی‌های دیگر حمله نمیکنند، اما باید مراقب بود که آنها را با گونه‌های مشابه یا بزرگتر نگهداری کرد. البته پیشنهاد ما این است که با ماهی هایی که باله ظریف و شنای آرام دارند نگهداری شوند.

ماهی ردلاین باید در دسته‌های 6 عددی یا بیشتر نگهداری شوند. در نتیجه، بهتر است آنها را فقط در آکواریوم بزرگ با حداقل 200 لیتر آب نگهداری کنید. سایر بارب ها، دانیوها، اعضای بزرگتر خانواده تترا، ماهی‌های رنگین کمانی و بیشتر سیچلایدها ( کوچک ) را میتوان در کنار ماهی ردلاین نگهداری کرد. نکته کلیدی این است که آنها را به صورت گروهی نگهداری و فضای زیادی برای آنها فراهم کنید.

ماهی ردلاین در آکواریوم گیاهی

تشخیص جنسیت ماهی ردلاین

در ماهی ردلاین تفاوت‌های واضح کمی برای تشخیص جنسیت‌ها وجود دارد. ماهی ردلاین نر پر رنگ تر و کشیده تر است، ماده‌های بالغ کمی بزرگ‌تر می‌شوند، جثه‌های سنگین‌تری دارند و گاهی اوقات رنگ‌های روشن‌تری نسبت به نرها دارند. توجه داشته باشید که این مشخصات در هنگام بلوغ ماهی به صورت صحیح قابل مشاهده است.

تکثیر ماهی ردلاین

گزارشات کمی از تکثیر این ماهی در آکواریوم‌های معمولی به چشم میخورد که آن هم به صورت اتفاقی صورت گرفته و اطلاعات دقیقی را در مورد نحوه تکثیر این ماهی نمیدهد. به صورت صنعتی با افزودن هرمون هایی خواص به غذای ماهی ردلاین و کاهش ph و سختی آب توانسته اند ماهی را در شرایطی قرار دهند که روی برگ گیاهان تخم گذاری کند ( gH 2-3 / pH 5.7 ). اطلاعات نشان میدهد این ماهی فقط به صورت دسته ای و با تعداد بالا تخم ریزی می‌کنند و در تعداد کم تکثیری صورت نگرفته است.

نتیجه گیری درباره نگهداری ماهی باب دنیسون

مراقبت از ماهی ردلاین چیزی است که ما فکر می‌کنیم هر آکواریومی می‌تواند از عهده آن برآید، تا زمانی که متعهد به حفظ کیفیت عالی آب باشد. ماهی دنیسون بارب در حقیقت نیاز به نگهداری خاصی ندارد اگر فقط مراقب کیفیت آب و شرایط ماهی‌ها باشید.

امیدوارم این مقاله شما را به صورت کامل با ماهی ردلاین آشنا کرده باشد. اگر سوال دیگری در مورد ماهی ردلاین دارید که در این مقاله به آن اشاره نکردیم، آنها را در قسمت نظرات بپرسید! ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در سریع ترین زمان ممکن به آنها پاسخ دهیم.

4.3/5 - (20 امتیاز)
14 دیدگاه

لطفا در صورتی که در متن یا اطلاعات این مقاله ایراد یا نواقصی مشاهده میکنید که میتوانید در اصلاح آن ما را یاری کنید لطفا گزارش مشکل در مقاله را ارسال بفرمایید.

لطفا توضیحات خود درباره مشکل این مقاله را برای ما بنویسید و ارسال کنید. اگر اطلاعاتی دارید که میتواند این مقاله را کاملتر کند برای ما ارسال کنید تا مقاله به روز رسانی شود.

مطالب مشابه با آنچه حالا مطالعه کردید

اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
abbas_138720
abbas_138720
2 سال قبل

باسلام
این ماهی برای جفت شد باید حتمادریک گله باشندیااگه فقدی جنس نروماده داشته باشم
جفت می خورند

Amir.Maleki
Amir.Maleki
ویرایشگر
پاسخ به  abbas_138720
2 سال قبل

سلام ، حتما باید گله باشن و تکثیرش نیاز به تجربه ی بالا و شرایط خاص داره

اميرعلي
اميرعلي
4 سال قبل

ببخشيد ميخوستم بپرسم رد لاين و پنگوسي ميسازن

ایمان غلامی
ایمان غلامی
4 سال قبل

با سلام .دلیل رفتن رنگ ماهی ردلاین چیه.خط مشکی وسط بدنش کلا رفته .رنگ بدنش بی رنگ شده ولی هنوز خط قرمز بدنش هست.خواهشن اگه کسی دلیلشو میدونه راهنماییم کنه .ممنونم

Hossein
Hossein
پاسخ به  مهدی جعفرزاده
3 سال قبل

سلام
انواع بیماری های این ماهیو لطف کنید بگید‌
ممنون🙏🏻

محمد
محمد
5 سال قبل

سلام و خسته نباشید
از سایت خوبتون استفاده کردم و سوالی برام پیش آومده اینه که:
ماهی ردلاین که از خانواده بارب هاس با گروه تتراها از جمله تترای نئون آبی یه بند و یکم کوچکتر مشکلی تو آکوایوم 100 لیتری با پوشش گیاه مصنوعی و سنگ نداره؟
دوم پنگوسی نقره ای 10 سانتی دارم کنار نئون ها خیلی جنب و جوشش زیاده و یهو میره وسط گله نئون ها و اونا تا حدودی پراکنده میشن، نئون ها
|میترسن یا نه ؟
(ممنون از وقتی که میزارید)

مهدی
مهدی
5 سال قبل

سلام
تازگی سه تا رد لاین خریدم یکی شون از دیروز شنای آزاد میکنه تقریبا فکر کردم داره تلف میشه ولی تا الان دوام آورده راهی هست خوب بشه
آکواریوم 60 لیتره و غیر از ردلاینها و کت چیزی ندارم
در ضمن فکر کنم دیروز که دما رو کمی کم کردم حالش بهتر شد اما کامل خوب نشده غذا دهی رو هم از دیروز تعطیل کردم

Hana
Hana
5 سال قبل

رد لاین گوشتخواره ؟

ratin97
ratin97
5 سال قبل

این ماهی ها خیلی کوچولو و بانمکن. اسمشون رو نمیدونستم

14
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
گروه پرسش و پاسخ تلگرام
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107