معرفی دارو ها

ضد عفونی کننده آکواریوم متیلن بلو ( Methylene Blue )

متیلن بلو

متیلن بلو ( Methylene blue ) یکی از دارو ها و ضد عفونی کننده های ارزان قیمت و پر کاربرد در آکواریوم ها می باشد .

گاهی روش های استفاده و ضرر و زیان برای مصرف آن ذکر می شود که در این مطلب قرار هست تمام موارد رو بررسی کنیم و متوجه بشیم که واقعا مصرف این دارو به چه صورت هست و برای چه بیماری هایی کاربرد دارد .

کاربرد اصلی متیلن بلو در آکواریوم به عنوان یک درمان برای عفونت های قارچی می باشد . همچنین می تواند در درمان ماهی آلوده به بیماری ایک استفاده شود اما دارو های قوی تر برای درمان ایک وجود دارد . از متیلن بلو برای محافظت از تخم های تازه ماهی در برابر قارچ و باکتری استفاده می شود و همچنین برای درمان موضعی و داخلی ماهی های زخمی یا بیمار به عنوان اولین قدم درمان استفاده می شود .

شکل اصلی این دارو به صورت کریستال و پودر است که با مخلوط شدن با آب به صورت مایع در خواهد آمد . قیمت پودر این ماده حدود هر 25 گرم ، 80 هزار تومان خواهد بود ( 1.5 گرم برای 1000 لیتر آب مقطر ! ) . البته توجه داشته باشید برای آکواریوم از این دوز بالا استفاده نمی شود ! قوطی های مخصوص مصرف در آکواریوم با دوز پایین و قیمت مناسب تر در مغازه ها موجود است . سعی کنید از مارک های معتبر و ترجیحا خارجی خریداری کنید . بعضی از انواع ایرانی متاسفانه آب و رنگ می باشند !

متیلن بلو
متیلن بلو

کاربرد های متیلن بلو :

 1. ضد عفونی کننده آب و لوازم در برابر قارچ و باکتری
 2. دارو برای بیماری های معده ماهی
 3. دارو برای بیماری های پوستی ماهی
 4. دارو برای افزایش نیتریت و مسمویت سیانید
 5. افزایش جذب اکسیژن در بدن ماهی
 6. جلوگیری از اختلال های جنسیتی ماهی
 7. رنگ آمیزی آب برای تزئین و …
متیلن بلو آکواریوم
متیلن بلو آکواریوم

نکات مهم در استفاده متیلن بلو :

 1. این دارو می تواند موجب کاهش باروری ماهی ها شود . بنابراین استفاده از این دارو قبل از تخم ریزی ماهی ها اصلا پیشنهاد نمی شود .
 2. مقدار دوز مصرفی دارو باید مطابق با دستور روی بسته بندی آن انجام شود .
 3. استفاده از این دارو در آکواریوم اصلی به دلیل از بین بردن باکتری های مفید چرخه آکواریوم پیشنهاد نمی شود .
 4. استفاده از متیلن بلو در آکواریوم های پلنت به دلیل تغذیه گیاهان از آب پیشنهاد نمی شود . در صورت استفاده برگ گیاهان شما آبی رنگ شده و یا از بین میروند .
 5. هنگام استفاده از این دارو باید سیستم فیلتراسیون آب را خاموش یا قطع کنید و هوادهی را افزایش دهید .
 6. در صورتی که هنگام تخم ریزی ماهی ها آب آکواریوم کاملا تمیز و مورد اطمینان است نیاز به استفاده از این دارو نیست . ( کلا استفاده از دارو ها به عنوان پیشگیری در آکواریوم پیشنهاد نمی شود )
 7. متاسفانه در ایران شرکت های داروسازی همین دارو رو توی چند تا قوطی و با اسم های مختلف به فروش میرسانند . مثلا یکی به عنوان داروی دم خوره ، یکی به عنوان ضد قارچ و … که در حقیقت محتوای همه آنها متیلن بلو هست و فرق ندارد شما کدام دارو را بخرید . خواص یکسانی خواهند داشت و نباید به این خاطر که روی بسته آن نام جدایی ذکر شده از همه بسته ها به طور همزمان برای درمان استفاده کنید . زیرا با مصرف دوز زیاد شما باعث صدمه به ماهیان خود خواهید شد .
 8. متلین بلو باعث رنگ شدن قسمت های پلاستیکی آکواریوم مانند چسب ها و قسمت های دکوری یا شلنگ ها خواهد شد که جای نگرانی نیست .
 9. سیفون 30 درصد آب هر دو روز یک بار هنگام استفاده از این دارو برای درمان پیشنهاد می شود .
ضد عفونی کننده آکواریوم متیلن بلو ( Methylene Blue )
5 (100%) 1 vote

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن