ماهی گوپی

ماهی گوپی
نام فارسیگوپی
نام انگلیسیGuppy
خانوادهPoecilidea
نام علمیPoecilia Reticulata
دسته بندیگیاهخوار
محل زندگیونزوئلا
حداقل سایز آکواریوم40 لیتر
دمای آب25.5 الی 27.8 درجه سانتی گراد
اسیدیته آب6.5 الی 7.5 PH
سختی آب8 الی 12 DH
طول عمر2 الی 3 سال
حداکثر اندازه6 سانتی متر
خلق و خوآرام و بی آزار
قلمرو طلبخیر
موقعیت شناسطح آب
شرایط نگهداریآسان
شرایط تکثیرآسان
حساسیت به بیماریمقاوم
خوراکگرانول ، پولکی ، آرتمیا

ماهی گوپی

ماهی گوپی یکی از ماهی‌های گرمسیری است که به طور گسترده در جهان توزیع شده است. این ماهی یکی از محبوب ترین گونه‌های ماهیان آب شیرین است که نگهداری ساده آن باعث شده در آکواریوم‌های ساده نیز نگهداری شود. محل زندگی اصلی ماهی گوپی شمال شرق آمریکای جنوبی ( ونزویلا، ترینیداد، شمال برزیل و گینه ) است ؛ اما در زیستگاه‌های دیگری نیز یافتمی‌شود. گپی ها ماهی‌های بسیار سازگاری هستند و در بسیاری از شرایط مختلف محیطی و زیست محیطی رشدمی‌کنند.

گوپی نر جسته ی کوچکتری نسبت به گوپی ماده دارد، اما دارای دمی بزرگ و زیبامی‌باشد در حالی که ماهی ماده دمی با رنگ‌های ساده تر را داراست. گوپی به صورت وحشی از لاور حشرات آبی و جلبک‌های دریایی تغذیهمی‌کند ( از این ماهی برای کنترل تخم و نوزاد حشرات استفاده می‌شود ). طول بدن ماهی، در ماده‌ها به 6 و در نرها به 3 سانتی متر می‌رسد. اسپرم حاصل از یک بار انتقال می‌تواند تا 6 بار تخم‌ها را بارور نماید.

کشف ماهی گوپی وحشی

این ماهی در سال 1866 توسط رابرت جان گاپی (Robert John Guppy) کشف شد. البته چند سال قبل از این هم این ماهی برای آلمانی ها شناخته شده بود. در تصویر زیر نیز محل‌های زندگی ماهی گوپی وحشی مشخص شده است.

چرخه زندگی ماهی گوپی وحشی

در حیاط وحش هر سال دو یا سه نسل گوپی متولد میشوند و پس از به دنیا آمدن بدون نیاز به مراقبت والدین به زندگی خود ادامه میدهند. اندازه گوپی ماده رابطه مستقیم با تعداد بچه‌های او دارد. آنها اولین تولید مثل خود را در 10 تا 20 هفتگی انجام میدهند و این کار تا 20 تا 34 ماهگی ادامهمی‌یابد. ماهی گوپی نر نیز در 7 هفتگی یا کمتر بالغمی‌شود. طول عمر ماهی گوپی در طبیعیت متفاوت است اما به طور معمول آنها حدود 2 سال زندگیمی‌کنند.

اندازه بدن گوپی رابطه مستقیمی با بلوغ آنها دارد. در مناطقی که تغذیه آنها بیشتر باید و سریع تر به شکار بپردازند رشد و تکثیر آنها نیز بیشتر خواهد بود. همچنین تکثیر و تعداد بچه ها نیز به سن و تغذیه ماهی ماده وابسته است.

در مناطقی که ماهی کوپی به عنوان شکار برای ماهیان یا حیوانات دیگر قرار میگیرد ماهی با استرس زود تر به سن پیری میرسد و در 6 ماهگی دچار کاهش تکثیر و تغذیه خواهد شد. اما در مناطق دیگر ماهی تا 16 ماهگی با توان و قدرت مناسب به تغذیه و تکثیر مشغول است.

جمعیت ماهی گوپی وحشی در طبیعت

علاوه بر الگوی پیری، در دسترس بودن منابع در تنظیم جمعیت ماهی گوپی تاثیر گذار است. آنها در هنگام کمبود منابع غذایی تکثیر خود را محدود میکنند. همچنین آنها در طول فصل‌های مرطوب سال تکثیر بیشتریمی‌یابند. تراکم جمعیت این ماهی در محیط‌های کوچک اهمیت دارد، زیرا رقابت بین این گونه با گونه‌های دیگر زیاد بوده و در بیشتر موارد با خورده شدن بچه گوپی ها جمعیت آنها کاهشمی‌یابد.

تغذیه ماهی گوپی در طبیعت

گوپی وحشی از بقایای جلبک، بی مهرگان و ذرات معدنی، لارو حشرات آبزی و منابع دیگر تغذیه می‌کند. بقایای جلبک ها رژیم اصلی تغذیه این ماهی است ؛ اما بسته به شرایط و فراوانی منابع دیگر میتواند تغییر پیدا کند. آنها معمولا به صورت دسته ای برای تغذیه و یافتن غذا راهیمی‌شوند و معمولا محیط هایی را برای تغذیه انتخابمی‌کنند که شکارچیان آنها حضور نداشته باشند. و به همین دلیل آنها آب هایی با ارتفاع کم را ترجیح میدهند.

شرایط نگهداری ماهی گوپی در آکواریوم

اندازه آکواریوم برای ماهی گوپی

حداقل اندازه آکواریوم برای 3 عدد ماهی گوپی ( یک نر و دو ماده ) 20 لیتر است. و به همین شکل افزایش پیدا می‌کند.

شرایط آب آکواریوم برای ماهی گوپی

ماهی گوپی آب سخت را با درجه حرارت بین 25.5 تا 27.8 سانتیگراد و سطح نمک معادل یک قاشق غذا خوری در 19 لیتر را ترجیح میدهد. آنها می‌توانند تا سطح شوری 150% را نیز که نرمال آب دریا هست را تحمل کنند ( البته نباید این مقدار باشد ).

تغذیه ماهی گوپی در آکواریوم

ماهی گوپی رامی‌توان با غذاهای خشک مانند پولکی و گرانول تغذیه نمود. برای افزایش رشد و تقویت ماهیان از آرتمیا و کرم توبیفکس استفاده کنید. توجه کنید که غذا را به اندازه ای بریزید که ماهیان شما در حداکثر 5 دقیقه تمام آن را مصرف کنند.

سازگاری ماهی گوپی در آکواریوم

آنها ماهیانی صلح جو هستند و فقط گاهی با ماهیان هم رده خود مانند پلانی ها یا سواردتیل ها به درگیری‌های کوچکمی‌پردازد. بهترین شکل نگهداری آنها در آکواریوم ها به صورت تگ گونه است و همچین برای نگهداری آنها آکواریوم هایی با سطح آب کم توصیهمی‌شود. نگهداری ماهی گوپی در کنار لوچ ها و ماهی بارب به دلیل علاقه آنها به خوردن دم ماهی توصیه نمی شود.

عوامل مؤثر در رسیدگی جنسی

دمای آب : دما تاثیر به سزایی در رسیدگی جنسی ماهیان مولد دارد. به طوری که دمای مناسب باعث می‌گردد که بلوغ بیولوژیک و فیزیولوژیک در ماهیان زودتر انجام گیرد. تجارب نشان داده‌اند که دمای 26 درجه به مدت حدود 5 ماه می‌تواند در رسیدن ماهی ها به بلوغ عملی و فیزیولوژیک مؤثر باشد و کاهش  دما می‌تواند زمان رسیدن به بلوغ را در ماهیان افزایش دهد.

نور محیط : نور نیز می‌تواند به عنوان یک فاکتور در رسیدگی گنادهای ماهی ماده و بیضه‌های ماهی نر مؤثر باشد ولی نقش فاکتور نور هنوز در ماهیان تزئینی دقیقاً مشخص نگردیده‌است. تجارب نشان می‌دهد که قرار دادن ماهیان در زیر نور مهتابی به مدت 12 ساعت در روز می‌تواند در تسریع روند بلوغ مؤثر باشد.

حضور جنس مخالف : حضور جنس مخالف نیز در آکواریم می‌تواند در تسریع روند رسیدن به بلوغ ماهی ها مؤثر باشد.

تغذیه : تغذیه با مواد پروتئینی و ویتامین ها می‌تواند در روند رسیدن به بلوغ مؤثر باشد به طوری که گفته می‌شود بهتر است ماهی ها از 2 ماهگی به بالا از غذای با حداقل پروتئین 40٪ بهره مند گردند. بهتر است از 22 ماهگی به بالا غذای زنده نظیر : آرتمیای بالغ، کرم توبیفکس و کرم خونی استفاده شود. بهتر است از ماه سوم از قطره ویتامین که به صورت محلول می‌باشد نیز استفاده گردد. به کارگیری غذاها با مواد رنگدانه دار نظیر کاروتنوئیدها نیز می‌توانددر تغییر رنگ مولدین مؤثر باشد. برای این منظور هم می‌توانید از غذاهای زنده استفاده کنید و هم از مواد حاوی کاروتنوئید. پیشنهاد می‌شود از غذاهای ترکیبی ساخته شده با هویج استفاده کنید، بدین صورت که یک غذای ترکیبی شامل مواد پروتئینی نظیر جگر را پس از چرخ کردن، با افزودن هویج آن را مجدداً چرخ نمائید به طوری که کاملاً نرم  شده باشد سپس آن را به مصرف برسانید. از آنجا که این غذا باعث آلودگی می‌گردد بایستی در بکارگیری از آن دقت لازم را به عمل آورد.

تشخصی جنسیت گوپی

ماهی گوپی ماده

  1. باله زیر شکم ماهی ماده پهن، برزگ و گرد است (شکل بادبزن).
  2. بدن ماهی ماده ساده و بی نقش و نگار است و جسته بزرگی دارد.
  3. زیر شکم ماهی ماده خال سیاه رنگی وجود دارد که وضعیت بچه ها را نشانمی‌دهد.

ماهی گوپی نر

  1. باله زیر شکم ماهی نر به صورت کشیده و باریک است.
  2. اندام ماهی نر لاغر تر، کشیدهتر و باریک تر است و دم ماهی بزرگ تر است.
  3. دارای رنگ‌های گونان و نقش نگار بیشتری است.

جفتگیری ماهی گوپی

گوپی ها از سیستم جفت گیری چند شوهری استفادهمی‌کنند، به این معنی که چون آنها پس از تولد بچه ماهی ها از آنها مراقبت خواصی نمیکنند پس ماهی‌های نر از هر فرصتی برای جفت گیری با ماهیان ماده استفادهمی‌کنند. از طرفی این روش به ضرر ماهیان ماده تمام میشود. زیرا باعث گسترش بیماری و کاهش تغذیه آنها خواهد شد.

اجتناب ماهیان نر ضعیف از باروری

طبق تحقیقات انجام شده، اگر دو یا چند ماهی نر هم شکل و یا برادر در کنار هم باشند، ماهی نری اقدام به جفت گیری میکند که دارای رنگ و جسته بزرگتری است و ماهیان دیگر کمتر جفت گیری خواهند کرد. این به این دلیل است که آنها میخواهند بچه‌های جدید نیز از بهترین گونه و بهترین رنگ باشند.

انتخاب جفت گیری ماهی ماده

ماهی گوپی ماده به ماهیان نر با رنگ‌های روشن مخصوصا با لکه‌های نارنجی بیشتر جذبمی‌شوند، زیرا رنگ نارجی در این ماهی نشانه ای از وضعیت جسمانی بهتر است. نمایش عاشقانه ماهیان نر نیز که برای تحریک ماهی ماده صورت میپذیرد نیز در این انتخاب مهم است. نوعی رفتار رقص عاشقانه برای ماهی نر وجود دارد که ماهی ارتعاشاتی به شکل حرف S را با سرعت بالا با بدن خود به نمایش میگذارد.

تولید مثل ماهی کوپی

دوران بارداری ماهی گوپی معمولا 21 تا 30 روزمی‌باشد و تولید مثل در تمام طول سال ادامهمی‌یابد و ماهی ماده پس از آماده مجدد دوباره به سرعت زایمان میکند.

ماهی نر در زیر شکم خود یک باله تیز دارد که در آن مجرایی برای انتقال اسپرم ها موجود است. با برخورد باله زیر شکم ماهی نر به سوراخی زیر شکم ماهی ماده عمل لقاح صورتمی‌گیرد.

پس از لقاح ماهی گوپی ماده اسپرم ها را در تخمدان ها حفظمی‌کند ومی‌تواند تا 8 ماه بدون نیاز به لقاح مجدد به تولید نوزاد بپردازد.

گاهی اوقات ماهی گوپی نر با مولی ماده نیز جفت گیریمی‌کند که نوزاد آنها نوعی هیبرید به حساب میآید و ظاهر و رفتار متفاوتی خواهد داشت.

تکثیر ماهی گوپی در آکواریوم

ماهی گوپی برای تکثیر به دمای آب 22.2 تا 26.1 علاقه دارد. از طریق پوست شفاف زیر شکم ماهی ماده شمامی‌توانید متوجه زمان زایمان آنها شوید. آنها میتوانند تا 200 بچه را زایمان کنند که معمولا این عدد بین 30 تا 60 است. هنگام به دنیا آمدن بچه ماهی ها آنها کیسه ای زرد رنگ به همراه دارند که غذای مصرفی آنها را برای چند روز ابتدایی فراهممی‌کند. پس از آن نیز آنها به قدری قدرتمند هستند که خودشان غذای خود را تامین کنند.

ماهیان بالغ اغلب اقدام به خوردن ماهیان تازه به دنیا آمدهمی‌کنند، برای جلوگیری از این مشکل یا از آکواریوم با گیاهان فراوان یا مخزن‌های تکثیر که در آکواریوم قرارمی‌گیرد استفاده کنید. توجه کنید که نباید ماهی ماده را زود از موعد در زایشگاه قرار دهید. زیرا با سقط جنین آن خواهد شد. تصویر زیر یک نمونه زایشگاهمی‌باشد :

تامین مداوم مواد غذایی برای زندگی بچه ماهی ها امری لازم است. غذاهایی مانند دافنی یا آرتمیا، میکرو ورم و… برای تغذیه بچه ماهی ها توصیهمی‌شود. همچنینمی‌توان از زرده تخم مرغ برای تغذیه ابتدایی آنها استفاده کرد.

ویدیو زایمان ماهی گوپی ماده نژاد کوی
در این ویدیو یک ماهی گوپی ماده بالن از نژاد کوی که از گران قیمت ترین و زیباترین نژادهای ماهی گوپی است در زایشگاه مخصوص ماهی های زنده زا شروع به زایمان می کند.
4.2/5 - (32 امتیاز)
22 دیدگاه

لطفا در صورتی که در متن یا اطلاعات این مقاله ایراد یا نواقصی مشاهده میکنید که میتوانید در اصلاح آن ما را یاری کنید لطفا گزارش مشکل در مقاله را ارسال بفرمایید.

لطفا توضیحات خود درباره مشکل این مقاله را برای ما بنویسید و ارسال کنید. اگر اطلاعاتی دارید که میتواند این مقاله را کاملتر کند برای ما ارسال کنید تا مقاله به روز رسانی شود.

مطالب مشابه با آنچه حالا مطالعه کردید

اشتراک در
اطلاع از
guest
22 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مهدیار
مهدیار
3 سال قبل

سلام
من دوتا گوپی در یک تنگ کوچک نگه میدارم و حدود ۶ ماه هست که انهارا دارم تا الان حدود ۳ دفه زایمان کرده ولی چون میترسم بعد از جدایی به انها اسیب برسه انهارا جدانمیکنم ولی متاسفانه بچه ماهی هارا میخورند.

alio
alio
4 سال قبل

شما روشی ندارید که بشه بچه گوپی رو با آرتمیا بالغ تغذیه کرد
آخه برای دهنشون بزرگه و نمی تونند بخورند

سینا
سینا
4 سال قبل

سلام میخواستم بدونم قیمت گوپی از چنده ممنون

amir
amir
4 سال قبل

بچه گوپی بعد از چند هفته شروع به رنگ گیری می کند؟

طاها
طاها
4 سال قبل

سلام من ماهی گوپی دارم ماهیم تخم گذاشته دوروز ماهی ها توتخمن ولی فامیلمون میگه گوپی تخم نمیزاره راهنمایی کنید

امیرحسین
امیرحسین
4 سال قبل

سلام
دوسوال داشتم
۱.بچه گوپی های من ۲ ماهه هستند ولی از بدو تولد ۲-۳ میل
بیشتر بزگتر نشدن.چیکارشون کنم؟

۲.باله های پشتی گوپی من پیوسته نیست و حالت پاره پاره داره، مشکلی داره ؟

محسن
محسن
4 سال قبل

سلام و خسته نباشید
یه سوال داشتم
میخواستم بپرسم چطور میشه بچه گوپی نر بشه؟گوپی من همه بچه هاش ماده هستن
راهی وجود داره جنسیت بچه گوپی رو تعیین یا تغییر داد؟

مهدی
مهدی
4 سال قبل

سلام.من از گوپی ماده م 16 بچه گرفتم ولی الان هفته سومه که آنچنان رشدی نداشتن و خیلی خیلی کم در حد 1 یا2 میلی متر رشد کردن. برای تغذیه میگو و پولکی میدم.مشکل از چی میتونه باشه.

امیر
امیر
4 سال قبل

ببخشید گوپی های من اندازه ی کوچیک و چشم کاملا سیاه دارند مشکلی داره

فرهاد
فرهاد
5 سال قبل

وقتی ماهی گوپی زایمان کرد گوپی مادر پچه هایش را میخورد؟؟؟

اردشیر
اردشیر
5 سال قبل

با سلام، در یک اک ۲۵ لیتری چه نوع ماهی علاوه بر گوپی پیشنهاد می کنید؟

جعفر
جعفر
پاسخ به  اردشیر
4 سال قبل

سلام.
مولي، گوپي، آنجل سايز متوسط(بزرگ باشه ماهيها رو ميخوره. 5تا زبرا از من خورد). يه ماهي هم هست داخل بدنش شفافه و مشخصه، اسمشو الان خاطرم نيست. من كه فعلا اينا رو دارم و سازگارن.زبرا هم توصيه نميكنم چون كوچيكه و شكل و رنگ خاصي هم نداره. انجل يه چيز ديگه است

22
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
گروه پرسش و پاسخ تلگرام
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/myfishir/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107