ماهی پلاتی

ماهی پلاتی 1
نام فارسی : پلاتی
نام انگلیسی : platy
نام علمی : Xiphophorus maculatus
خانواده : Poecilidane
دسته بندی : گیاه خوار
محل زندگی : آب های آرام مکزیک وگواتملا
حداقل سایز آکواریوم : 40 لیتر
دمای آب : 22 الی 26 درجه سانتیگراد
اسیدیته آب : 6 الی 8 PH
حداکثر اندازه : 8 سانتی متر
خلق و خو : آرام و بی آزار
قلمرو طلب : خیر
موقعیت شنا : میانه آب
مناسب برای پلنت : بله
شرایط نگهداری : آسان
شرایط تکثیر : آسان
حساسیت به بیماری : مقاوم
خوراک ماهی : پولکی ، گرانول ،آرتمیا

ماهی پلاتی یکی از ماهیان رایج اکواریومی از خانواده ی زنده زا میباشد. با توجه اندازه ی این ماهی در برابر گوپی لارو ها بعد از بدنیا امدن جثه ی بزرگ تری دارند.

نگهداری ماهی پلاتی

برای نگهداری ماهی پلاتی با حداقل حجم 40 لیتر نیاز دارید و بهترین حجم برای نگهداری ماهی پلاتی 60 لیتر است

ماهی پلاتی خلق و خوی ارام و صلح جویی دارد و میتوان انهارا با ماهیان صلح جو مانند مولی. گوپی. دم شمشیری. آنجل و دیگر ماهیان صلح جو نگهداری کرد

نگهداری آنها مانند سایر زنده زا ها اسان و بی دردسر است . انها نیاز به فیلتراسیون قوی و اب با کیفیت ندارند و نسبت به تغییرات اب مقاوم هستند.

غذای ماهی پلاتی

ماهی پلاتی مانند سایر زنده زاها همه چیز خوارند و  میتوانید هر غذایی که به ماهیان دیگر میدهید به انها هم بدهید به شرطی که سایز دهانشان باشد. انها از سبزیجات و غذای خشک گرفته تا غذای گوشتی مانند میکس دل را میخورند و نسبت به غذا سخت گیر نیستند.توصیه میشود در هنگام تکثیر از میکس دل برای تقویت مولد ها استقاده کنید .

تشخیص جنسیت ماهی پلاتی

پلاتی نر :

باله زیر شکم ماهی نر به صورت کشیده و باریک است .

اندام ماهی نر لاغر تر ، کشیده تر و باریک تر است

پلاتی ماده :

باله زیر شکم ماهی ماده پهن ، برزگ و گرد است.

بدن ماهی ماده شکل گرد و تخم مرغی دارد .

تکثیر ماهی پلاتی

ماهی پلاتی جزو خانواده زنده زا ها می باشد بنابراین ماهی ماده تخم ها را تا زمانی که لارو ها آماده خارج شدن از تخم باشند در بدن خود نگه خواهد داشت . به این شکل بچه ماهی ها به صورت زنده و فعال از بدن مادر خارج خواهند شد. با توجه به این موضوع تکثیر ماهی پلاتی  بسیار ساده می باشد .

برای تکثیر ماهی پلاتی نیاز به آکواریوم با حجم حداقل 40 لیتر دارید ( برای یک نر و دو ماده ) اما بهتر است با تعداد بیشتری ماهی به صورت گروهی برای تکثیر اقدام کنید تا نتیجه بهتری بگیرید ، در این صورت حجم آکواریوم را نیز باید به مقدار مناسبی افزایش دهید .

از فیلتر های اینترنال با فشار بالا برای آکواریوم پلاتی ها استفاده نکنید . با توجه به سطح بالای شنا در این ماهی فشار و جریان شدید آب باعث خسته شدن ماهی و جلوگیری از جفت گیری مناسب خواهد شد . بهتر است از فیلتر هنگان استفاده شود. وجود گیاه طبیعی یا مصنوعی به آرام کردن محیط کمک خواهد کرد . همچنین در صورتی که مایل هستید بچه ماهی ها نیز در آکواریوم والدین زندگی کنند و بزرگ شوند باید حتما از گیاه فراوان برای پوشش آکواریوم استفاده نمایید . زیرا پلاتی ها ممکن است بچه های خود را بخورند .

در ابتدا توجه کنید که به ازای هر ماهی نر باید دو یا سه ماهی ماده در آکواریوم موجود باشد . زیرا ماهی نر دائم برای جفت گیری اقدام می کند و اگر شما فقط دارای یک جفت ماهی باشید ماهی ماده از این فشار دچار استرس و خستگی شده و ممکن است حتی جان خود را از دست بدهد . همچنین با افزایش تعداد ماده ها شما با هزینه ای کمتر صاحب تعداد بیشتری بچه خواهید بود . نگران باشید تمام ماهیان ماده بارور خواهند شد .

جفت گیری ماهیان زنده زا با دنبال شدن ماهی ماده توسط نر و رساندن باله زیر شکمی ماهی نر به باله زیر شکمی ماهی ماده صورت می گیرد . بنابراین در صورتی که این رفتار را مشاهده کردید نگران سلامت ماهی ها نباشید . این یک روال طبیعی و بدون مشکل است . می توان توقع داشت هر 20 تا 30 روز بین 20 تا 300 بچه داشته باشند . تعداد بچه ها وابسته به تغذیه ماهی ماده و اندازه جسته آن است .

به مرور بدن ماهی ماده بزرگ تر شده و با نگاهی ساده نیز به حجم شکم می توانید حدث بزنید که ماهی نزدیک به رها سازی بچه ماهی ها هست . در روز های آخر ماهی ماده معمولا نزدیک به کف آکواریوم آرام میگیرد و گاهی بدن خود را به سنگ های کف می کشد .

با دیدن این رفتار شما دو راه برای گرفتن بچه ها از مادر هستید .

اول این که شما قصد دارید بچه ها با پدر مادر بمانند که همان طور که گفته شد نیاز به گیاه و مخفی گاه در آکواریوم هست . در این صورت ماهی را آزاد بگذارید تا خود بچه ها را در آکواریوم رها کند .

دوم این که شما میخواهید بچه ها در آکواریوم جداگانه نگهداری شوند تا از گزند پدر و مادر مصون باشند . در این صورت با دیدن رفتار ماهی ماده او را جدا کرده و به زایشگاه انتقال دهید .

زایشگاه یک جعبه از جنس طلق یا تور است که به بدنه آکواریوم آویز شده و نیاز به امکانات خواصی ندارد . در این جعبه ماهی بچه های خود را رها می کند و پس از آن شما می توانید ماهی ماده را به قسمت اصلی آکواریوم باز گردانید . بچه ها را به آکواریوم کوچکی انتقال دهید تا بعد از گذشت مدتی کوتاه و رسیدن به اندازه مناسب آنها را وارد آکواریوم اصلی کنید .

 

زایشگاه

در حالت کلی پیشنهاد می شود بچه ماهی ها را از والدین جدا کنید تا بتوانید مدریت بهتری روی سایز بندی و تغذیه داشته باشید و همچنین با خیال راحت تعداد زیادی از آنها سالم بمانند

 

تغذیه بچه ماهی ها

میتوانید هرچه به مولد ها میدهید کاملا پودر کنید تا بچه ماهی بتواند ان را بخورد. استفاده از گیاهان طبیعی در آکواریوم بچه ماهی ها باعث افزایش رشد آنها و تامین مقداری از مواد مورد نیاز بدن آنها خواهد شد . همچنین برای تغذیه بچه مولی ها حتما از غذا های مقوی مثل آرتمیا ، دافنی و گرانول استفاده کنید تا شاهد رشد چشم گیر و مناسب آنها باشید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محتوای ویژه

فهرست
گروه پرسش و پاسخ تلگرام