ماهی زبرا دانیو

ماهی زبرا دانیو 1
نام فارسی : زبرا
نام انگلیسی : Danio rerio
خانواده : Cyprinidea
دسته بندی : گیاه خوار
محل زندگی : میانمار
حداقل سایز آکواریوم : 40 لیتر
دمای آب : 18 الی 24 درجه سانتیگراد
اسیدیته آب : 7 الی 8 PH
حداکثر اندازه : 5 سانتی متر
خلق و خو : آرام و بی آزار
قلمرو طلب : خیر
موقعیت شنا : میانه آب
مناسب برای پلنت : بله
شرایط نگهداری : آسان
شرایط تکثیر : متوسط
حساسیت به بیماری : مقاوم
خوراک ماهی : گرانول ، آرتمیا ، پولکی

ماهی زبرا که به نام ماهی راه راه یا گوره خر ماهی نیز شناخته می ‎شود، یک ماهی کوچک متعلق به آب های شیرین است. این ماهی ها که دارای گونه های بسیار متنوعی هستند، با سایر ماهی ها سازگار بوده و مراقبت از آن ها بسیار آسان است ، البته گونه ی دیگر از ماهی زبرا در بازار یافت میشود مانند دانیو های رنگی ، و دانیو باله بلند .

ماهی زبرا دانیو 2

دانیو باله بلند 

ماهی زبرا دانیو 3

دانیو رنگی

نگهداری ماهی زبرا

در مرحله اول باید از یک رسوب نرم مانند ماسه تصفیه شده استفاده شود . قبل از قرار گرفتن ماهی در آکواریوم ، بستر آن باید به خوبی تمیز شود و پس از قرار دادن بستر در آکواریوم، لازم است آب را به آهستگی به آکواریوم اضافه کنید تا از تکان خوردن آن جلوگیری شود .

با افزودن گیاهان مخصوص آب شیرین مانند گیاهان جاوا و آمازون ، می‎توانید سطح اکسیژن آب آکواریوم را افزایش دهد. این گیاهان همچنین باعث کاهش رفتار های پرخاشگرانه ماهی زبرا نیز خواهد شد .

حداقل اندازه آکواریوم برای نگهداری ماهی زبرا 40 لیتر می ‎باشد . این ماهی را میتوان با آنجل ها ، انواع زنده زاها ، رنگین کمان ها ، رازبورا ها ، کیلی فیش ها ، کوریدوراس ، بعضی بارب ها و انواع تترا ها نگهداری کرد .

تغذیه ماهی زبرا

انها همه چیز خوارند و میتوانید با هر نوع غذایی از خشک گرفته تا گوشتی را به انها بدهید، غذاهای خشک،پولکی،کرم های منجمد و هر غذایی را که فکر میکنید میتوانید به انها بدهید.
غذاهای منجمد شده مانند کرم خونی و دافنی و آرتمیا نیز بهتر است هفته ای یک مرتبه به این ماهیان خورانده شود .

تشخیص جنسیت ماهی زبرا

1 : ماهی ماده چاق تر و رنگ روشن تری دارد و روی بدن و بخصوص باله دمی ، رنگ آمیزی زرد بِیشتری از ماهی نر دارد .

2 : ماهی ماده باله های کوتاه تری نسبت به نر دارد .

3 : نر کشیده تر و لاغر تر از ماده بنظر میرسد ، همچنین باله های  بلند تر نیز دارد .

تکثیر ماهی زبرا

تولید مثل زبرا تا حدودی آسان می باشد برای این کار شما باید یک آکواریوم مجزا در نظر بگیرید و بسترآن را از تیله های شیشه ای بپوشانید البته این کار را می توانید با میله های شیشه ای حصیر شکل نیز انجام دهید . پس از اینکه آکواریوم تولید مثل آماده شد باید ماهی ماده را وارد نموده و پس از یک روز اقدام به اضافه نمودن ماهی نر کنید توصیه شده در این زمان و برای کمک به شروع معاشقه جفت ها و ترغیب به تخم گذاری چند فنجان آب سرد به آکواریوم اضافه گردد. با شروع زمان تخم گذاری که عموما در هنگام سحر صورت می گیرد ماهی ماده حدود 200 تخم خواهد گذاشت و نر ها همزمان آنها رابارور خواهد نمود . فراموش نکنید که والدین به شدت به خوردن تخم ها علاقه خواهند داشت اما وجود بستر تیله ای یا حصیری و متعاقب آن قرار گرفتن تخم ها در میان آنها شانس خورده شدن این تخم ها را به صفر خواهد رساند. پس از تخم ریزی باید والدین را از مخزن خارج نموده تا پس از 2 روز شاهد تولد نوزادان باشید این نوزادها پس از 3 تا 4 روز به شنای طبیعی و آزاد دست خواهد زد و بهتر است در این فاصله زمانی با آرتمیا و فیتوپلانکتون ها و آب سبز تغذیه گردند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محتوای ویژه

فهرست
گروه پرسش و پاسخ تلگرام