معرفی لوازم و تجهیزات آکواریوم

بخاری آکواریوم ( Aquarium Heater )

بخاری آکواریوم

یکی از مهم ترین وسایل برای آکواریوم ها ، بخاری ( Heater ) است . متاسفانه این وسیله نسبت به بقیه ی وسایل آکواریوم مصرف برق بالاتری دارد . البته اکنون بخاری ها به صورت اتوماتیک هستند و فقط زمانی شروع به کار  میکنند که دمای آب آکواریوم از حد تعیین شده کمتر شود .

می توان گفت که هر گونه از ماهی ها را باید در دمای خواص خودشان نگه داری کرد و تغییر مکرر و دائمی دما باعث مریض شدن ماهی می شود . کم بودن دمای آکواریوم موجب رشد قارچ ها شده و همچنین تحرک ماهی ها کم خواهد شد .

اجزای بخاری آکواریوم

بخاری ها از یک المنت سیم پیچی شده ، قسمت کنترل ، شیشه ی محافظ ( در بعضی استیل ) ، در بعضی یک بدنه محافظ پلاستیکی ،سیم و دوشاخه ساخته شده اند .

بخاری آکواریوم ( Aquarium Heater ) 2

مکان بخاری آکواریوم

بهترین محل برای بخاری کنار فیلتر ها و یا شعله های هواست ؛ زیرا در این مکان ها گردش آب به خوبی صورت گرفته و آب تمام آکواریوم یک دما می شود ؛ موقع نصب بخاری توجه کنید که آب از قسمتی که معمولا نوشته شدهMax Level Water بالاتر نیاید .

همخوانی حجم آکواریوم با قدرت بخاری

قدرت بخاری آکواریوم باید با حجم آکواریوم تناسب داشته باشد ؛ اگر یک بخاری با توان کم را داخل یک آکواریوم با حجم بالا قرار دهیم بخاری دائم روشن خواهد بود و در این صورت عمر بخاری کم میشود و آب هم هیچ گاه دمای مناسبی پیدا نخواهد کرد و همچنین اگر یک بخاری قوی را در یک تانک کوچک قرار دهیم به دلیل تبادل کم انرژی بین بخاری و آب ممکن است شیشه ی بخاری بشکند و میتوان گفت زمانی که بخاری قوی را داخل آکواریومی کوچک قرار میدهیم مصرف برق را تا حدودی افزایش داده ایم . با استفاده از جدول زیر شما میتوانید بخاری مناسب برای آکواریوم خود را پیدا کنید .

جدول کمکی انتخاب بخاری آکواریوم

300 L

250 L

200 L

150 L

100 L

75 L

50 L

25 L

لیتر

حجم آکواریوم

65 G

55 G

45 G

30 G

20 G

15 G

10 G

5 G

گالن

300W

250W

200W

150W

100W

75W

50W

25W

5˚C9˚  F

اختلاف دمای محیط با آکواریوم

2×200W

300W

250W

200W

150W

100W

75W

50W

10˚C18˚  F

2×300W

2×250W

2×200W

300W

250W

200W

150W

100W

20˚C36˚  F

مشکلات بخاری آکواریوم

1. یکی از مشکلات بخاری های شیشه ای ، شکستن شیشه ی آن است و خیلی ها فکر میکنند که اگر شیشه ی بخاری شکست باید آن را دور انداخت ولی این طور نیست ؛ کافیست به چند آکواریومی سر بزنید و یک شیشه ی جدید بخرید البته این شیشه ها جدا ساخته نمیشوند بلکه فروشنده ها معمولا این شیشه ها را از روی بخاری هایی که شیشه ی زاپاس دارند بر میدارن . اگر از بخاری های شیشه ای درست استفاده شود هیچ مشکلی نخواهد داشت و سالها کار خواهد کرد ؛ ولی اگر فکر میکنید توی آکواریوم شما به هر دلیلی ممکن است شیشه ی بخاری بشکند بهتر است از بخاری های استیل استفاده کنید البته قیمت آنها از بخاری های شیشه ای گران تر است ؛ ولی دیگر نیازی به خرید و تعویض شیشه نخواهید داشت .

 

2. خراب شدن قسمت چسبنده ی بخاری ها معمولا پیش می آید و بسیار هم خطر ساز است ، زیرا بخاری کاملا داخل آب شده و ممکن است آب داخل آن شده و آب آکواریوم برق دار شود . این مشکل هم خیلی راحت حل میشود فقط کافی است که قسمت چسبنده را عوض کنید این قسمت در آکواریوم فروشی ها موجود است ، یا این که یکم از فکر خود کمک بگیرید و فکر دیگری برای آن بکنید . من با یک قسمت از تلوزیون که بهش میگن پستونک High Voltage این عیب رو برطرف میکنم به دلیل جنس خاص این قسمت هیچ وقت خراب نمیشه و شما می تونید تو تعمیرگاه های بزرگ تلوزیون دنبال این قطعه باشید .

نکات مهم در مورد بخاری آکواریوم

 1. قدرت بخاری ( توان مصرفی بخاری ) باید متناسب با حجم آکواریوم باشد .
 2. وقتی بخاری در برق است هیچ گاه آن را از آکواریوم خارج نکنید و یا آب آکواریوم را خالی نکنید ( 10 دقیقه قبل از تعویض آب بخاری را از برق بکشید )
 3. بخاری را به شیشه های اطراف آکواریوم کاملا محکم کنید تا توسط ضربه های ماهی ها شیشه ی آن نشکند .
 4. همیشه فیلتر یا یک شعله ی هوا را کنار بخاری قرار دهید تا به چرخش آب کمک کرده و تمام قسمت های آب یک دما شود .
 5. اگر از بخاری با توان های بالا استفاده میکنید حتما از قوی بودن سیم رابط اطمینان حاصل کنید تا موجب اتصالی و خطرات احتمالی نشود .
 6. هر ماه یک بار پیچ تنظیم بخاری را حرکت دهید تا بخاری روشن و خاموش شود تا به این صورت تستی بر عملکرد بخاری داشته باشید .
 7. درصورتی که حجم آکواریوم شما بالاست و فکر میکنید چرخش آب به خوبی رعایت نمیشود بهتر است از 2 بخاری در دو سمت آکواریوم استفاده کنید .
 8. هیچ گاه بخاری را تماما زیر آب نکنید و قسمت تنظیم را خارج آب نگه دارید .
 9. موقع خرید بخاری به اندازه ی طولی آن دقت کنید تا خیلی بزرگتر یا خیلی کوچکتر از ازتفاع آکواریوم نباشد .
 10. هیچ گاه به دمای تنظیمی روی بخاری اکتفا نکنید و دما را خودتان توسط دماسنج اندازه گیری کنید .
برچسب ها

یک نظر

 1. سلام
  من اکواریومم حدود ۷۵ لیتره ۱۰۰ وات بگیرم یا ۲۰۰ وات ؟
  می خوام بخاری کم نیاره و همینطور استیل می خرم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

سوالات خود را از ما بپرسید

بستن