ماهی ردلاین یا بارب دنیسون

ماهی ردلاین یا بارب دنیسون 1
نام فارسی : ردلاین
نام انگلیسی : Denison Barb
نام علمی : Puntius denisonii
خانواده : Cyprinidae
دسته بندی : گیاه خوار
محل زندگی : جنوب هندوستان
حداقل سایز آکواریوم : 80 لیتر
دمای آب : 15 الی 25 درجه سانتیگراد
اسیدیته آب : 6.8 الی 7.8 PH
سختی آب : 5 الی 25 DH
طول عمر : 5 سال
حداکثر اندازه : 15 سانتی متر
خلق و خو : آرام و بی آزار
قلمرو طلب : خیر
موقعیت شنا : میانه آب
مناسب برای پلنت : بله
شرایط نگهداری : آسان
شرایط تکثیر : بسیار سخت
حساسیت به بیماری : مقاوم
خوراک ماهی : گرانول ، آرتمیا ، میکس دل

ماهی ردلاین – بارب دنیسون

 

ماهی بارب دنیسون ( Denison Barb )( دنیسن خوانده می شود ) که با اسم ردلاین نیز شناخته می شود ( در ایران بیشتر به اسم ردلاین شناخته می شود ) یکی از ماهیان زیبای آکواریوم می باشد . محل زندگی این ماهی جنوب هندوستان می باشد . متاسفانه به دلیل محبوبیت ناگهانی این ماهی و تجارت آن گونه این ماهی در معرض خطر انقراض قرار گرفته و به همین دلیل قیمت این ماهی نیز در برابر شکل و شمایل آن کمی بالا می باشد .

برای نگهداری ماهی ردلاین باید در نظر داشته باشید که حتما باید تعداد حداقل 5 عددی از آنها را خریداری کنید و همچنین نیاز به آکواریوم با حداقل 200 لیتر حجم خواهد بود .

ماهی ردلاین در رودخانه های جنوب هند در سال 1865 کشف شد ، آنها محل هایی با سنگ و پوشش گیاهی زیاد به صورت دسته ای زندگی می کنند . اکسیژن محلول در آب ، در این مناطق به شدت زیاد است .

متاسفانه ماهی ردلاین نمونه بارزی از عدم مدیریت برداشت و سو استفاده بیش از حد از منابع طبیعی است . پس از نامگذاری این ماهی به عنوان یکی از ماهی های جدید در Aquarama ، تقاضای بین المللی زیادی برای دریافت این ماهی شد . فقط در زمان یک هفته نصف صادرات آبزیان زینتی به ماهی ردلاین اختصاص یافت ! و نتیجه آن شد که جمعیت گونه وحشی آن به شدت کاهش یافت .

از طرفی از بین رفتن زیستگاه طبیعی و آلودگی آبهای محل زندگی این ماهی باعث شد تا تعداد آنها باز هم کاهش یابد . در نتیجه قوانین خواصی برای حفظ این گونه و برداشت آن ایجاد شد .

هم اکنون نام ماهی ردلاین در لیست خطر انقراض IUCN قرار دارد !

رنگ و طرح بدن ماهی ردلاین

بدن این ماهی دارای زمینه سبز رنگ است که با تغذیه مناسب رنگ آن افزایش می یابد ( در قسمت سر رنگ سبز متفاوت است و در بلوغ ماهی بیشتر دیده می شود ) . یک خط سیاه بدن ماهی را به دو قسمت تقسیم میکند و بالای خط سیاه خطی قرمز و زیبا وجود دارد که با رسیدن به وسط بدن ماهی محو می شود . همچنین باله بالایی ماهی نیز هاله ای از قرمز دارد . روی دم ماهی دو نقطه درخشان است که به ماهی کمک می کند طعمه خود را بیابد .

ماهی ردلاین

ماهی ردلاین

نگهداری ماهی ردلاین

پیشنهاد می شود این ماهی در تعداد بالاتر از 12 عدد نگهداری شود . همچنین آنها به آکواریوم بزرگ برای شنا نیاز دارند که حداقل آن 220 لیتر می باشد .

ماهی ردلاین را می توان در کنار بسیاری دیگر از ماهیان آب شیرین نگهداری کرد . در کنار دیگر بارب ها ، تترا ها ، رنگین کمان ( Rainbow ) و بیشتر سیچلاید ها قابل نگهداری هستند .

نگهداری گیاهان طبیعی در کنار آنها مشکل است و می توان گفت به آنها آسیب میزنند اما گونه هایی مقاوم مثل آنوبیاس مشگلی ندارند .

قبلا ذکر کردیم که این ماهی نیاز به اکسیژن فراوان در آب دارند که باید برای این موضوع از شعله های مناسب هوا در آکواریوم استفاده کنید . همچنین جریان مناسب آب برای سلامتی آنها لازم است و پیشنهاد می شود حتما شرایط آب را با کیفیت نگهدارید و از سیفون و تعویض آب مکرر قافل نشوید . ماهی ردلاین را میتوانید در بازه مناسبی از دما نگهداری کنید اما به یاد داشته باشید شک حرارتی برای این ماهی مشکل ساز خواهد بود .

ماهی ردلاین

ماهی ردلاین

تغذیه ماهی ردلاین

ردلاین ها همه چیز را میخورند و روی غذا حساس نیستند . اما برای سلامت آنها پیشنهاد می شود اولا از هر دو ترکیب غذای گوشتی و گیاهی در تغذیه آنها استفاده شود و دوما در صورت امکان غذا های زنده مثل آرتمیا ، دافنی ، کرم خونی و … در برنامه غذایی آنها قرار گیرد .

آنها حتی سبزیجاتی مثل کاهو ، اسفناج یا برش های نازک خیار را نیز میخورند .

تشخصی جنسیت ماهی ردلاین

ماهی ردلاین نر پر رنگ تر و کشیده تر است در صورتی که ماهی ماده کم رنگ و در قسمت شکم دارای برامدی مشخص است . توجه داشته باشید که این مشخصات در هنگام بلوغ ماهی به صورت صحیح قابل مشاهده است .

تکثیر ماهی ردلاین

گزارشات کمی از تکثیر این ماهی در آکواریوم های معمولی به چشم میخورد که آن هم به صورت اتفاقی صورت گرفته و اطلاعات دقیقی را در مورد نحوه تکثیر این ماهی نمیدهد .

به صورت صنعتی با افزودن هرمون هایی خواص به غذای ماهی ردلاین و کاهش ph و سختی آب توانسته اند ماهی را در شرایطی قرار دهند که روی برگ گیاهان تخم گذاری کند ( gH 2-3 / pH 5.7 ) .

اطلاعات نشان میدهد این ماهی فقط به صورت دسته ای و با تعداد بالا تخم ریزی می کنند و در تعداد کم تکثیری صورت نگرفته است .

ماهی ردلاین

ماهی ردلاین

 

مطالب مشابه

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • این ماهی ها خیلی کوچولو و بانمکن. اسمشون رو نمیدونستم

  پاسخ
 • رد لاین گوشتخواره ؟

  پاسخ
 • سلام
  تازگی سه تا رد لاین خریدم یکی شون از دیروز شنای آزاد میکنه تقریبا فکر کردم داره تلف میشه ولی تا الان دوام آورده راهی هست خوب بشه
  آکواریوم 60 لیتره و غیر از ردلاینها و کت چیزی ندارم
  در ضمن فکر کنم دیروز که دما رو کمی کم کردم حالش بهتر شد اما کامل خوب نشده غذا دهی رو هم از دیروز تعطیل کردم

  پاسخ
  • سلام دوست عزیزم
   ماهی ردلاین به شدت به دمای آب و وارد شدن شک دما حساس هست . باید حتما موقع ورود به آکواریوم بحث آب به آب کردن ماهی رو کامل رعایت کنید .
   همچنین دمای آب اگر بالا باشه به ماهی صدمه میشه و باعث گیجی ماهی میشه که احتمال خوب شدنش هم نیست .

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید
  از سایت خوبتون استفاده کردم و سوالی برام پیش آومده اینه که:
  ماهی ردلاین که از خانواده بارب هاس با گروه تتراها از جمله تترای نئون آبی یه بند و یکم کوچکتر مشکلی تو آکوایوم 100 لیتری با پوشش گیاه مصنوعی و سنگ نداره؟
  دوم پنگوسی نقره ای 10 سانتی دارم کنار نئون ها خیلی جنب و جوشش زیاده و یهو میره وسط گله نئون ها و اونا تا حدودی پراکنده میشن، نئون ها
  |میترسن یا نه ؟
  (ممنون از وقتی که میزارید)

  پاسخ
  • نگهداری ردلاین با بارب و تترا مشکلی نداره و سازگار هستن . مگر اتفاقی ناسازگاری داشته باشن …

   نگهداری پنکوسی کنار نئون و … اصلا پیشنهاد نمیشه . بهتره آکواریوم رو با یک سبک پیاده سازی کنید و هر ماهی رو از هر جایی نریزید توی آکواریوم .
   حرکت سریع پنکوسی ها باعث استرس بقیه ماهی ها میشه . چه بقیه ماهی ها کوچیک باشن و چه بزرگ

   پاسخ
 • ایمان غلامی
  اکتبر 5, 2019 12:25 ب.ظ

  با سلام .دلیل رفتن رنگ ماهی ردلاین چیه.خط مشکی وسط بدنش کلا رفته .رنگ بدنش بی رنگ شده ولی هنوز خط قرمز بدنش هست.خواهشن اگه کسی دلیلشو میدونه راهنماییم کنه .ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   به دمای آب ، محیط و تغذیه ماهی دقت بیشتری داشته باشید . سبزیجات باید توی وعده غذایی این ماهی باشه .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

محتوای ویژه

فهرست
گروه پرسش و پاسخ تلگرام