ردلاین - بارب دنیسون - Denison Barb

ماهی ردلاین – بارب دنیسون – Denison Barb

ماهی ردلاین – بارب دنیسون – Denison Barb


نام ماهی : ردلاین - بارب دنیسون - Denison Barb نام علمی : Puntius denisonii خانواده : Cyprinidae طول عمر : +5 سال محل زندگی : جنوب هندوستان حداکثر اندازه : 15 سانتی متر موقعیت شنا : میانه خلق و خو : آرام و بی آزار شرایط نگهداری : ساده دمای آب : 15 الی 25 درجه سانتیگراد پی اچ : 6.8 الی 7.8 سختی آب : 5 الی 25 dGH خوراک : همه چیز خوار حداقل سایز آکواریوم : 200 لیتر


ماهی بارب دنیسون ( دنیسن خوانده می شود ) که با اسم ردلاین نیز شناخته می شود ( در ایران بیشتر به اسم ردلاین شناخته می شود ) یکی از ماهیان زیبای آکواریوم می باشد . محل زندگی این ماهی جنوب هندوستان می باشد . متاسفانه به دلیل محبوبیت ناگهانی این ماهی و تجارت آن گونه این ماهی در معرض خطر انقراض قرار گرفته و به همین دلیل قیمت این ماهی نیز در برابر شکل و شمایل آن کمی بالا می باشد .

برای نگهداری ماهی ردلاین باید در نظر داشته باشید که حتما باید تعداد حداقل 5 عددی از آنها را خریداری کنید و همچنین نیاز به آکواریوم با حداقل 200 لیتر حجم خواهد بود .

ماهی ردلاین در رودخانه های جنوب هند در سال 1865 کشف شد ، آنها محل هایی با سنگ و پوشش گیاهی زیاد به صورت دسته ای زندگی می کنند . اکسیژن محلول در آب ، در این مناطق به شدت زیاد است .

متاسفانه ماهی ردلاین نمونه بارزی از عدم مدیریت برداشت و سو استفاده بیش از حد از منابع طبیعی است . پس از نامگذاری این ماهی به عنوان یکی از ماهی های جدید در Aquarama ، تقاضای بین المللی زیادی برای دریافت این ماهی شد . فقط در زمان یک هفته نصف صادرات آبزیان زینتی به ماهی ردلاین اختصاص یافت ! و نتیجه آن شد که جمعیت گونه وحشی آن به شدت کاهش یافت .

از طرفی از بین رفتن زیستگاه طبیعی و آلودگی آبهای محل زندگی این ماهی باعث شد تا تعداد آنها باز هم کاهش یابد . در نتیجه قوانین خواصی برای حفظ این گونه و برداشت آن ایجاد شد .

هم اکنون نام ماهی ردلاین در لیست خطر انقراض IUCN قرار دارد !

رنگ و طرح بدن ماهی ردلاین

بدن این ماهی دارای زمینه سبز رنگ است که با تغذیه مناسب رنگ آن افزایش می یابد ( در قسمت سر رنگ سبز متفاوت است و در بلوغ ماهی بیشتر دیده می شود ) . یک خط سیاه بدن ماهی را به دو قسمت تقسیم میکند و بالای خط سیاه خطی قرمز و زیبا وجود دارد که با رسیدن به وسط بدن ماهی محو می شود . همچنین باله بالایی ماهی نیز هاله ای از قرمز دارد . روی دم ماهی دو نقطه درخشان است که به ماهی کمک می کند طعمه خود را بیابد .

ماهی ردلاین
ماهی ردلاین

نگهداری ماهی ردلاین

پیشنهاد می شود این ماهی در تعداد بالاتر از 12 عدد نگهداری شود . همچنین آنها به آکواریوم بزرگ برای شنا نیاز دارند که حداقل آن 220 لیتر می باشد .

ماهی ردلاین را می توان در کنار بسیاری دیگر از ماهیان آب شیرین نگهداری کرد . در کنار دیگر بارب ها ، تترا ها ، رنگین کمان ( Rainbow ) و بیشتر سیچلاید ها قابل نگهداری هستند .

نگهداری گیاهان طبیعی در کنار آنها مشکل است و می توان گفت به آنها آسیب میزنند اما گونه هایی مقاوم مثل آنوبیاس مشگلی ندارند .

قبلا ذکر کردیم که این ماهی نیاز به اکسیژن فراوان در آب دارند که باید برای این موضوع از شعله های مناسب هوا در آکواریوم استفاده کنید . همچنین جریان مناسب آب برای سلامتی آنها لازم است و پیشنهاد می شود حتما شرایط آب را با کیفیت نگهدارید و از سیفون و تعویض آب مکرر قافل نشوید . ماهی ردلاین را میتوانید در بازه مناسبی از دما نگهداری کنید اما به یاد داشته باشید شک حرارتی برای این ماهی مشکل ساز خواهد بود .

ماهی ردلاین
ماهی ردلاین

تغذیه ماهی ردلاین

ردلاین ها همه چیز را میخورند و روی غذا حساس نیستند . اما برای سلامت آنها پیشنهاد می شود اولا از هر دو ترکیب غذای گوشتی و گیاهی در تغذیه آنها استفاده شود و دوما در صورت امکان غذا های زنده مثل آرتمیا ، دافنی ، کرم خونی و … در برنامه غذایی آنها قرار گیرد .

آنها حتی سبزیجاتی مثل کاهو ، اسفناج یا برش های نازک خیار را نیز میخورند .

تشخصی جنسیت ماهی ردلاین

ماهی ردلاین نر پر رنگ تر و کشیده تر است در صورتی که ماهی ماده کم رنگ و در قسمت شکم دارای برامدی مشخص است . توجه داشته باشید که این مشخصات در هنگام بلوغ ماهی به صورت صحیح قابل مشاهده است .

 

تکثیر ماهی ردلاین

گزارشات کمی از تکثیر این ماهی در آکواریوم های معمولی به چشم میخورد که آن هم به صورت اتفاقی صورت گرفته و اطلاعات دقیقی را در مورد نحوه تکثیر این ماهی نمیدهد .

به صورت صنعتی با افزودن هرمون هایی خواص به غذای ماهی ردلاین و کاهش ph و سختی آب توانسته اند ماهی را در شرایطی قرار دهند که روی برگ گیاهان تخم گذاری کند ( gH 2-3 / pH 5.7 ) .

اطلاعات نشان میدهد این ماهی فقط به صورت دسته ای و با تعداد بالا تخم ریزی می کنند و در تعداد کم تکثیری صورت نگرفته است .

ماهی ردلاین
ماهی ردلاین

 

ماهی ردلاین – بارب دنیسون – Denison Barb
5 (100%) 1 vote

برچسب ها

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن