اسکار - Oscar

ماهی اسکار – Oscar Fish

ماهی اسکار – Oscar Fish


نام ماهی : اسکار - Oscar نام علمی : Astronotus ocellatus خانواده : سیچلاید خلق و خو : خشن و محاجم شرایط نگهداری : متوسط دمای آب : 23 تا 27 درجه سانتیگراد پی اچ : 6 تا 8 سختی آب : 5 تا 20 Dh خوراک : همه چیز خوار حداقل سایز آکواریوم : 100 لیتر


ماهی اسکار یکی از پرطرفدار ترین ماهیان گوشت خوار است که به دلیل رنگ آمیزی های متفاوت ، اندازه بزرگ و رشد سریع در بین خیلی از آکواریوم دار ها به عنوان یک ماهی برتر دیده می شود .

تکثیر این ماهی از بعضی از ماهی های هم گونه خود سخت تر است اما با این وجود قیمت ماهی مناسب است . نگهداری این ماهی نیز به دلیل مقاومت خوب ماهی ، بسیار راحت بوده و ماهی تقریبا در هر شرایطی به زندگی خود ادامه خواهد داد .

ماهی اسکار از جمله ماهیانی است که خیلی زود به صاحب خود وابسته شده و می تواند او را شناسایی کند وحتی قابلیت آموزش و دستی کردن را نیز دارد .

نکته جالب توجه در مورد این ماهی این است که بر خلاف ماهیان دیگری مانند پیرانا ها که از خانواده سیچلاید ها هستند آنها در دهان خود دندان ندارند . در حقیقت آنها غذای خود را به صورت سالم می بلعند و آن را تکه تکه نمیکنند ! این موضوع باعث می شود تا هر غذا یا هر ماهی که در آکواریوم اندازه دهان آنها باشد تبدیل به یک وعده غذایی آنها شود . در صورتی که گشنه باشند حتی از بلعیدن کت فیش ها نیز صرف نظر نخواهند کرد .

ماهی اسکار
ماهی اسکار

با توجه به محل زندگی آنها ( آمازون، پاراگوئه و شرق ونزوئلا ) آنها علاقمند به محیط های باز با بستر شن نرم و چند سنگ با سطح صاف هستند . ماهی اسکار در تمامی سطوح آب شنا می کند .

ماهی اسکار
ماهی اسکار

انواع گونه های ماهی اسکار

اسکار تایگر  ( Tiger Oscar ) :

گونه از ماهی اسکار است که دارای رنگ زمینه مشکی و طرح نارنجی یا قرمز رنگ مانند ببر می باشد . اسکار سلطنتی نیز نام دیگر همین گونه است که در ایران به دلیل استفاده از این گونه در استخر های کاخ شاهنشاهی به این نام معروف شده است . این گونه نزدیک ترین گونه به اسکار وحشی است .

اسکار تایگر  ( Tiger Oscar )
اسکار تایگر  ( Tiger Oscar )

اسکار تایگر آلبینو ( Albino Tiger Oscar ) :

مانند اسکار تایگر است با این تفاوت که رنگ زمینه سفید است .

اسکار تایگر آلبینو ( Albino Tiger Oscar )
اسکار تایگر آلبینو ( Albino Tiger Oscar )

اسکار مسی ( Red Oscar fish ) :

رنگ زمینه بدن این اسکار مشکی است و روی بدن این اسکار کاملا با پولک هایی نارنجی یا قرمز رنگ پوشیده شده است .

اسکار مسی ( Red Oscar fish )
اسکار مسی ( Red Oscar fish )

اسکار آلبینو قرمز (  Albino Red Oscar – Red Lutino Oscar ) :

مانند اسکار مسی است با این تفاوت که رنگ زمینه سفید است .

ماهی اسکات - Scat Fish

اگر با همین طرح روی بدن رنگ فلس ها از رنگ مسی و نارنجی  به قرمز برسد با عنوان قرمز فلفلی ( Red Chilli ) نیز شناخته می شود .

اسکار آلبینو قرمز (  Albino Red Oscar - Red Lutino Oscar )
اسکار آلبینو قرمز (  Albino Red Oscar – Red Lutino Oscar )

اسکار آلبینو  ( Albino Oscar ) :

این اسکار تماما سفید بوده و هیچ گونه طرحی روی بدن ندارد .

اسکار آلبینو باله بلند  ( Albino Oscar )
اسکار آلبینو باله بلند  ( Albino Oscar )

اسکار لیمویی ( Lemon Oscar ) :

این اسکار تماما به رنگ لیمویی بوده و هیچ گونه طرحی روی بدن ندارد .

اسکار لیمویی ( Lemon Oscar )
اسکار لیمویی ( Lemon Oscar )

اسکار سرخ ( سوپر رد ( Super Red ) یا بلاد رد( Blood Red ) ):

این اسکار تماما قرمز بوده و هیچ گونه طرحی روی بدن ندارد .

اسکار سرخ ( سوپر رد ( Super Red ) یا بلاد رد( Blood Red ) )
اسکار سرخ ( سوپر رد ( Super Red ) یا بلاد رد( Blood Red ) )

اسکار وحشی :

این گونه نمونه اولیه اسکار های موجود در طبیعت است .

اسکار وحشی
اسکار وحشی

اسکار باله بلند ( Veil Tail Oscar ) :

اسکار ها با انواع طرح ها و رنگ ها می توانند دارای باله های بلند نیز باشند که در آن صورت یک اسم باله بلند به انتهای اسم آنها اضافه خواهد شد .

اسکار باله بلند ( Veil Tail Oscar )
اسکار باله بلند ( Veil Tail Oscar )

نگهداری ماهی اسکار :

ماهی اسکار رشد سریعی دارد ، بنابراین نیاز به آکواریوم حداقل 100 لیتری برای نگهداری آنها خواهید داشت . آنها ماهیان کم تحرکی نیستند و دائم در حال شنا به اطراف آکواریوم خواهند بود . بهترین شکل نگهداری ماهی اسکار در دسته های 6 تایی است و مهم نیست این 6 عدد از چه نژاد هایی باشند . ممکن است شما دو اسکار از نژآد آلبینو داشته باشید و بقیه از نژاد های تایگر و مسی و … باشند . آنها در کنار هم شاد تر خواهند بود و منظره بهتری را به نمایش خواهند گذاشت .

اگر قصد نگهداری این ماهی در کنار ماهیان دیگر را دارید باید بدانید که بهتر است ماهیان دیگر یا هم اندازه یا حتی بزرگتر از ماهی اسکار باشند . ماهی اسکار به زودی رشد می کند و می تواند به ماهیان دیگر به عنوان یک وعده غذایی نگاه کند . همچنین بهتر است ماهیان متفاوت را از کوچکی با اسکار نگهداری کنید . به این صورت آنها همیشه با یکدیگر سازگار خواهند بود .

ماهی اسکار مقدار زیادی غذا مصرف می کند و معمولا از غذاهایی با پروتئین بالا برای تغذیه اسکار استفاده می شود که این امر موجب کثیف شدن سریع آب خواهد شد . بهتر است با توجه به اندازه آکواریوم ، ماهی ها و سیستم فیلتراسیون حداقل هر هفته 30 درصد از آب سیفون شود تا آب همیشه سالم و تمیز بماند .

مانند بیشتر ماهیان خانواده اسکار ها ، این ماهی نیز به جا به جا کردن سنگ های کف علاقمند است . بنابراین استفاده از گیاهان آبزی برای آکواریوم این ماهی بزرگ اصلا عاقلانه نیست .

سازگاری ماهی اسکار :

اولین و مهم ترین نکته برای نگهداری اسکار این است که این ماهی را نباید در کنار آروانا نگهداری کنید ! ماهی آروانا عادت به شنا در سطح بالای آب دارد و ماهی اسکار از زیر شکم به او حمله ور خواهد شد . البته در بعضی موارد و در صورت رعایت اندازه و بزرگ کردن ماهی ها در کنار هم این اتفاق پیش نخواهد آمد .

ماهی آروانا - Arowana Fish

ماهی اسکار با انواع ماهی های خانواده سیچلاید ها ، ماهی نایف ، رد تیل ، پرت ، اسکات ها و دیگر ماهی های گوشت خوار هم اندازه خود قابل نگهداری است .

سازگاری ماهی اسکار
سازگاری ماهی اسکار

تغذیه ماهی اسکار :

بهترین غذا برای تغذیه ماهی اسکار غذایی دست ساز با دل گوساله است ( آموزش بهترین غذای دست ساز در سایت موجود است ) . با تغذیه این ماهی با دل گوساله و مقداری اسفناج و دیگر مواد لازم برای رشد ، شما شاهد رشد چشم گیر این ماهی خواهید بود .

به طور کلی ماهی اسکار در تغذیه سخت گیر نیست و از همه نوع غذای خشک گرفته تا کرم خونی و دیگر غذاها می توان برای تغذیه ماهی استفاده کرد .

هنگام تغذیه این ماهی اگر غذا را در دست خود گرفته و بالای آکواریوم نگه دارید ماهی پس از چند لحظه تامل با پرشی بلد غذا را از دست شما خواهد گرفت که لحظه دلنشینی خواهد بود . البته توجه داشته باشید که در طول انجام این عمل ماهی به پل های بالای آکواریوم برخود نکند و یا حتی به خارج آکواریوم پرت نشود .

توجه کنید که رژیم غذایی ماهی اسکار باید متنوع باشد تا تمام مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین های بدن او را تامین کند . در غیر این صورت ماهی رنگ و زیبایی خود را از دست داده و گاهی دچار بیماری مرسوم به چاله در سر خواهد شد .

هیچ گاه ماهی اسکار را بیش از نیاز تغذیه نکنید . سعی کنید در طول روز 5 وعده با مقدار کم تغذیه داشته باشند و هر هفته یک روز را بدون غذا سر کنند تا دچار مشکلات معده نشود و همیشه برای دریافت غذا تحرک داشته باشند .

تشخیص جنسیت ماهی اسکار :

جنسیت در ماهی اسکار زیاد آشکار نیست . شما نمی توانید خیلی ساده از روی رنگ ، شکل و اندازه ماهی اسکار جنسیت او را تعیین کنید . بهترین راه برای تشخیص جنسیت اسکار نگاه کردن به زیر شکم او است .

با نگاه به قسمت زیر شکم ماهی در کنار مخرج متوجه عوض جنسی ماهی خواهید شد . در صورتی که این عضو شکل دایره ای بزرگ داشته باشد ماهی ماده است . در صورتی که زائده ای کوچک از کنار مخرج خارج شده است ماهی نر است .

تشخیص جنسیت ماهی اسکار
تشخیص جنسیت ماهی اسکار

تکثیر ماهی اسکار :

برای پیدا کردن یک جفت اسکار خوب دو راه بیشتر وجود ندارد . یک راه این است که یک جفت ماهی اسکار را از یک پرورش دهنده خریداری کنید که هم هزینه بالایی دارد و هم پیدا کردن یک جفت خوب با رنگ و کیفیت مناسب کاری دشوار است .

ماهی آروانا - Arowana Fish

راه دوم خرید 6 تا 12 بچه اسکار با کیفیت خوب و پرورش آنها در کنار یکدیگر است . پس از رسیدن به اندازه مناسب حداقل یک جفت خوب مشخص خواهند شد که باید از آکواریوم جدا شوند و در تانک مخصوص تکثیر نگهداری شوند .

در آکواریوم مخصوص تکثیر بهتر است از یک لایه ماسه نرم در کف استفاده شود و هیچ گونه گیاهی در آکواریوم نباشد . همچنین اسکار علاقه به تخم گذاشتن روی سنگ های صاف کف آکواریوم دارد . برای این منظور یک سنگ گرانیت مشکی یا کاشی مشکی رنگ را به صورت کاملا افقی روی کف آکواریوم قرار دهید .

آنها پس از چندی شروع به انجام مواردی مانند قفل لب خواهند کرد و شروع به تمیز کردن سطح مورد نظر می کنند و به زودی لوله های جنسی آنها خارج شده و شروع به تخم گذاری خواهند کرد . پس از اسپرم پاشی ماهی نر روی تخم ها آنها به رنگ قهوه ای در خواهند آمد .

تکثیر ماهی اسکار
تکثیر ماهی اسکار

متاسفانه ماهی اسکار سابقه خوبی در نگهداری از تخم ها و بچه ها ندارد . بهترین راه جدا کردن والدین از تخم هاست .

تخم ها یا والدین را به آکواریوم دیگری که از قبل آماده کرده اید انتقال دهید . دقت کنید که شرایط آب آکواریوم تخم ها باید مناسب باشد . دمای آب بیشتر از 28 درجه باعث خراب شدن تخم ها خواهد شد .

همچنین یک شعله هوا نزدیک تخم ها قرار دهید تا هوا رسانی به آنها به خوبی انجام شود .

پس از 72 ساعت تخم ها باز شده و بچه اسکار ها از تخم ها بیرون خواهند آمد .

بجه اسکار ها بسیار کوچک هستند . در دو روز ابتدایی آنها دارای کیسه غذایی هستند که از مادر به ارث برده اند و از آن تغذیه خواهند کرد . اما در روز سوم باید توسط آرتمیا تازه هچ شده تغذیه شوند .

آنها کم کم رشد کرده و به زودی قادر خواهند بود از غذاهایی با اندازه بزرگتر نیز تغذیه کنند .

بچه ماهی اسکار
بچه ماهی اسکار

حل مشکل تخم گذاری اسکار :

برخی دوستان همیشه سوال می پرسند که آنها دارای یک جفت اسکار سالم و سلامت هستند اما آنها اقدام به تخم گذاری نمی کنند .

بهترین روش برای ترغیب ماهی اسکار به تخم گذاری ، تعویض 20 درصد آب هر روز با آب سالم با دمای 2 درجه کمتر است . همچنین استفاده از غذاهای زنده مانند میل ورم یا کرم خونی در طول این مدت کمک شایانی به تخم گذاری ماهی ها خواهد کرد . در چنین شرایطی ماهی احساس می کند فصل بارندگی و تخم گذاری فرا رسیده است و اقدام به تخم گذاری خواهد کرد .

بچه ماهی اسکار
بچه ماهی اسکار

ماهی اسکار – Oscar Fish
5 (100%) 1 vote

برچسب ها

‫۱۳ نظرها

 1. سلام خسته نباشید.
  ممنون بابت سایت خوبتان،اگر ممکن است سایتتان را بروز نگه دارید و اطلاعات ماهیان گوشتخوار دیگر را هم اضافه کنید.

  1. سلام دوست عزیزم
   به تازگی در حال ویرایش و گسترش سایت هستیم و حتما به روز رسانی و اطلاعات جدید بارگذاری خواهد شد .
   امیدوارم استفاده بفرمایید .

 2. سلام من دو عدد ماهی اسکار تایگر دارم که مدتیه از تحرگ افتادن و همش به حالت خواب ایستاده ویا کج شدن . مثل سابق حرکت نمیکنن.دلیل و راهکارش چیه؟
  ممنون

  1. سلام دوست عزیزم
   دلایل زیادی میتونه داشته باشه که مهم ترینش بیماری ماهی هست . دمای آب حتما روی ۲۸ درجه تنظیم بشه و بررسی کنید که ماهی بیماری مثل انگل روده نداشته باشه .

 3. سلام، من تعدادی اسکار مسی و البینو به قصد تکثیر خریداری کردم، یکبار آز یک نفر شنیدم که جنس نر اسکار مسی عقیم هست، میخاستم ببینم این حرف آیا صحت داره، و اگر صحت داره شامل کدام دسته آز اسکار هآ خواهد شد؟
  ممنونم.

  1. سلام دوست عزیزم
   دادن گوشت به ماهی خوب نیست چون بافت گوشت نرمه و باعث کثیف شدن سریع آب میشه .
   بهتره مطابق با دستوری که توی سایت هست براشون غذا درست کنید .
   اگر ماهی شما غذا نمیخوره ممکنه دلیلش انگل روده باشه .
   سرچ کنید توی اینترنت و ببینید اگر ماهی شما علاقم انگل روده رو داره برای درمانش اقدام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالات خود را از ما بپرسید

بستن